انجام تست هادی هوایی عبور از دریا

مدیر گروه پژوهشی موادغیرفلزی پژوهشگاه نیرو، با اشاره به اهمیت بالای عبور هادی هوایی از دریا در منطقه هرمزگان و ساخت این نوع هادی‌ها برای اولین بار، از تست این هادی در آزمایشگاه مرجع سیم و کابل پژوهشگاه نیرو به عنوان تنها مرجع دارای قابلیت تست این نوع هادی در کشور خبر داد.

به گزارش برقاب : تست هادی هوایی عبور از دریا انجام شد/ ۴۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی بومی‌سازی فناوری . “حسین کوهانی” افزود: پیش از این، تست هادی‌های با مقاومت کرنش بالا در کشورهایی از جمله مجارستان، کانادا و چین صورت می پذیرفت که با انجام آن برای نخستین بار در پژوهشگاه نیرو حدود ۴۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی حاصل شده است.
وی ادامه داد: آزمون تنش – کرنش یکی از آزمون‌های هادی‌های هوایی خطوط انتقال نیروی برق محسوب شده که با هدف استخراج مشخصات مکانیکی کلیدی‌های هوایی انجام می‌شود.
بر اساس این گزارش، پیرو تولید هادی هوایی پرظرفیت نوع HTACSR توسط یکی از تولیدکنندگان داخلی و برای اولین بار در کشور ایران ، تست این هادی (آزمون تنش – کرنش)، در آزمایشگاه مرجع سیم و کابل پژوهشگاه نیرو به عنوان تنها مرجع تست این نوع کابل در کشور انجام شد.
این هادی‌ها به منظور افزایش ظرفیت توان تبادلی جزیره قشم با سرزمین اصلی در خط انتقال برق ۲۳۰ کیلوولت دو مداره عبور از دریا تولید شده است که آزمون‌های نمونه اولیه در پژوهشگاه نیرو با موفقیت انجام شد.