امضا تفاهم‌نامه بانک سهم آب استان قزوین 

تفاهم نامه چهارجانبه بانک سهم آب استان براساس طرح الگوی دشت متعادل پایدار بین ستاد آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین و شرکت دانش بنیان پرآب به امضاء رسید.

به گزارش برقاب : امضا تفاهم‌نامه بانک سهم آب استان قزوین . به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای قزوین، مهدی رجحانی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به اهمیت جمع‌آوری و دقت داده‌های آماری در میزان مصرف آب اظهار داشت: میزان مصرف منابع آبی در استان قزوین مشخص نیست و ابهامات زیادی در این حوزه وجود دارد.

وی افزود: اگر سهم آب هر بخش مشخص شود، می‌توان در بحث مدیریت منابع آب اقدامات موثرتری را انجام داد.

رجحانی ضمن تأکید بر ارزش بالای آب و بهره‌وری در این زمینه تصریح کرد: یکی از برنامه‌های مهم در راستای احیاء دشت قزوین راه‌اندازی پروژه بزرگ بازار سهم آب بود که خوشبختانه این اقدام با همکاری شرکت آب منطقه‌ای قزوین از سال گذشته در استان به عنوان پایلوت کشوری اجرایی شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گفت: در راستای طرح الگوی دشت متعادل پایدار و بازار سهم آب سامانه بانک سهم آب نیز توسط شرکت دانش بنیان پرآب طراحی شده است.

وی ادامه داد: با کمک این سامانه می‌توان اطلاعات دقیقی در خصوص میزان مصرف آب در استان به دست آورد.

علی رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری با اشاره به مزایای تأسیس دفتر مشترک آب و کشاورزی خواهد داشت، عنوان داشت: با راه‌اندازی این دفتر دیگر شاهد نگاه یکطرفه به اجرای طرح‌های کشاورزی نخواهیم بود و امیدواریم با مدیریت بهینه منابع آبی موجود در کنار صرفه‌جویی در مصرف آب شاهد افزایش تولیدات کشاورزی و غذایی در استان باشیم.

منصور ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین، ضمن تأکید بر لزوم تشکیل بانک سهم آب در استان قزوین، شفاف‌سازی آمار و اطلاعات را به عنوان یک اصل اساسی در مدیریت منابع آبی دانست و همکاری و هم‌افزایی همه دستگاه‌های اجرایی و متخصصان دانشگاهی استان را خواستار شد.

وی افزود: استفاده از تمام ظرفیت ذی‌نفعان حوزه آب در مدیریت منابع آبی از دیگر اصولی است که باید به آن اهتمام ویژه داشت.

ستوده ضمن اشاره به موفقیت دولت در اجرای طرح‌ها و قوانین حوزه آب تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های اجتماعی برای ایجاد و ساماندهی تشکل‌های مردمی در حوزه آب استفاده کرد.

شایان ذکر است، در این تفاهم‌نامه که براساس طرح الگوی دشت متعادل پایدار توسط شرکت دانش بنیان طراحی شده است، بانک سهم آب شامل همه اطلاعات آب زیرزمینی استان ایجاد می‌شود و همه بهره‌برداران می‌توانند از میزان مصرف و باقیمانده سهمیه آب خود مطلع شوند.

همچنین در این زمینه تجهیز همه چاه‌های آب شرب، صنعت و کشاورزی به کنتورهای هوشمند، پایش اطلاعات از طریق رصدخانه آب و تهیه گزارش های مدیریتی از وضعیت مصرف آب در دستور کار قرار دارد.