افزایش 5 درصدی تولید انرژی خالص نیروگاه شهیدرجایی

تولید انرژی خالص واحدهای سیزده‌گانه نیروگاه شهیدرجایی در طی چهارماه نخست امسال از مرز چهار میلیارد کیلووات ساعت گذشته است. در طی چهارماهه نخست امسال انجام اقدامات اصلاحی در چرخه آب و بخار نیروگاه شهیدرجایی موجب کاهش قابل توجه مصرف آب مجموعه در طی چند سال اخیر شده است؛ به طوری که از ابتدای سال تاکنون […]

تولید انرژی خالص واحدهای سیزده‌گانه نیروگاه شهیدرجایی در طی چهارماه نخست امسال از مرز چهار میلیارد کیلووات ساعت گذشته است.

در طی چهارماهه نخست امسال انجام اقدامات اصلاحی در چرخه آب و بخار نیروگاه شهیدرجایی موجب کاهش قابل توجه مصرف آب مجموعه در طی چند سال اخیر شده است؛ به طوری که از ابتدای سال تاکنون به ازای هر مگاوات ساعت تولید انرژی حدود 87.2 لیتر آب مصرف شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود یک لیتر کاهش یافته است.

همچنین در این بازه زمانی میزان تولید خالص نیروگاه شهید رجایی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد پنج درصدی داشته و از مرز چهار میلیارد و 76 میلیون کیلووات ساعت گذشته است.

انجام به موقع فعالیت‌های تعمیراتی، رعایت استانداردهای بهره‌برداری و استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای کمک به بهبود بهره‌وری، به همراه شناسایی نقاط هدررفت آب و بهره‌گیری از روش‌های رفع نشتی از آن، بهینه‌سازی فن‌های سیستم خنک کاری کمکی واحدهای بخاری و اصلاح مسیر چرخه مصرف آب در برج‌های خنک کننده اصلی از دلایل بهبود شاخص‌های عمده تولید در نیروگاه است.

نیروگاه شهید رجایی دارای 6 واحد گازی، سه واحد بخاری سیکل ترکیبی و چهار واحد بخاری است که در مجموع، با توان نامی 2040 مگاوات، برق مورد نیاز 4.5 درصد از مصرف‌کنندگان این انرژی را در کشور تامین می‌کند.