افزایش ۵۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های سیستان‌وبلوچستان

مجری طرح نیروگاه‌های گازی شرکت برق حرارتی با اشاره به آغاز عملیات بتن‌ریزی ایستگاه گاز نیروگاه سیکل‌ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی زاهدان، گفت: با ساخت این نیروگاه بخش مهمی از ناترازی میان تولید و مصرف برق در این استان برطرف خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری برقآب، به نقل از برق حرارتی، محمود صادقی در نشستی با خبرنگاران استان سیستان‌وبلوچستان با اشاره به اینکه تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز برای احداث نیروگاه جدید زاهدان انجام شده است، افزود: تاکنون اقدامات مربوط به گازرسانی، آبرسانی، برق‌رسانی و دیوارکشی پروژه انجام و مجوزهای زیست‌محیطی، اتصال به شبکه سراسری، پیوست سلامت و استفاده از پسماند شهری دریافت شده است.
وی با تاکید بر اینکه این پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۱۲ هزار میلیارد تومانی ساخته خواهد شد، ادامه داد: این نیروگاه سیکل‌ترکیبی دارای دو واحد گازی و یک واحد بخار به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات است که در صورت تامین به موقع تجهیزات و منابع مالی، واحدهای این نیروگاه تا قبل از پیک تابستان ۱۴۰۵ به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهند شد.
صادقی با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۵ میزان ناترازی برق استان سیستان‌وبلوچستان با رشد مصرف صنایع به یک‌هزار و ۵۰۰ تا دو هزار مگاوات خواهد رسید، ادامه داد: رفع ناترازی، افزایش ظرفیت تولید برق منطقه، تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور و کمک به افزایش پایداری شبکه، پاسخ به نیاز روزافزون رشد مصرف برق منطقه ناشی از گسترش صنایع محلی، توسعه کشاورزی و مصارف عمومی و خانگی و استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه‌های حرارتی از جمله اهداف راه‌اندازی این نیروگاه است.
براساس این گزارش، نیروگاه سیکل‌ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی زاهدان در استان سیستان و بلوچستان، جاده زاهدان به سمت جاده گروبند زیارت واقع شده است.​