افزایش تنش های آبی در گلستان در پی وقوع خشکسالی شدید

در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گلستان عنوان شد: اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گلستان به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان و حضور اعضای این شورا در محل استانداری گلستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان در این جلسه، معاون هماهنگی امور […]

در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گلستان عنوان شد:

اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گلستان به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان و حضور اعضای این شورا در محل استانداری گلستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان در این جلسه، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت: از ابتدای سال وزارت نیرو و کشور با صدور بخشنامه هایی در خصوص کم آبی سال جاری هشدار داده بودند و بر مبنای تجربه های سالهای گذشته پیش بینی شده که بسیاری از استانها امسال  با تنش آبی مواجه شوند بر این اساس ضرورت داشت که اولین جلسه شورای حفاظت منابع آب در اوایل سال جاری برگزار گردد .
مهندس غراوی افزود: از منابع آب موجود در استان به نحوی استفاده شود که شرایط مدیریت شود و به مشکلی برخورد نکنیم و با اقدامات غیر مجاز در بخش های مختلف که جهت استحصال آب انجام می شود به نحوی برخورد شود که مشکل اجتماعی پیش نیاید .
مدیر دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای استان در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آب استان گفت: وضعیت بارش استان نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد و نسبت به دوره درازمدت ۳۲ درصد کاهش داشته و شرایط خشکی بر استان حاکم بوده است.
حسین دهقان افزود: در دو ماه بهمن و فروردین با خشکسالی شدید در استان مواجه بودیم. و طی ۴۵ سال گذشته ۱۵ سال ترسالی، ۱۷ سال نرمال و ۱۳ سال خشکسالی بر استان حاکم بوده است.
وی افزود: در سال ۹۷ پربارش ترین سال نیم قرن اخیر و در سال ۱۴۰۰ با فاصله دو سال شاهد خشک ترین سال نیم قرن اخیر در صورت تداوم کم بارشی ها مواجه خواهیم بود.
وی با اشاره به اثر خشکسالی بر منابع آب سطحی گفت: مقایسه حجم تجمعی آبدهی رودخانه‌های استان از مهر ۱۳۹۹ لغایت فروردین ۱۴۰۰نسبت به دوره مشابه درازمدت، کاهش ۶۴ درصدی در رودخانه های اصلی و کاهش ۴۶ درصدی در سرشاخه ها را نشان می دهد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان نیز در این جلسه با بیان اینکه وضعیت بارش ها، رواناب ها و آبخوان ها  در استان،وضعیت مناسبی ندارد، گفت: با توجه به شرایط خشکسالی سال آبی جاری ، ممنوعیت کشت شالی و سایر محصولات پر آب طلب استمرار یابد.
سید محسن حسینی افزود: در راستای مدیریت بهینه بهره برداری از منابع آب ، لازم است کمیته مشترک بهینه سازی مصرف آب کشاورزی ضمن برگزاری جلسات مستمر، پیشنهادهای مرتبط جهت مقابله با خشکسالی در بخش کشاورزی ( از جمله ممنوعیت کشت محصولات محصولات پر آب طلب، کاهش سطح کشت چاه ها، نحوه ادامه فعالیت واحد های دام و طیور و نحوه تامین آب آن ها در شرایط اضطراری) بررسی و در اسرع وقت به شورای حفاظت منابع استان ارائه نماید.
با توجه به پیش بینی کمبود آب شرب در فصل تابستان سال جاری جهت تامین آب جایگزین واحد های دام طیور دارای اشتراک آب از آبفا جلسات مشترک توسط شرکت آب و فاضلاب، جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای برگزار و نتیجه در جلسه آتی شورای حفاظت منابع آب استان مطرح گردد.
وی افزود: صدا و سیما ی مرکز استان برنامه های ویژه ای برای اطلاع رسانی در خصوص موضوع آب و شرایط خشکسالی و مصرف بهینه آب تهیه و پخش نماید در این خصوص تولید تیزرها و اطلاعیه ها و زیرنویس ها توسط اعضاء کارگروه صورت گیرد و بصورت رایگان توسط صدا و سیما پخش شود.
وی بیان کرد: با توجه به احتمال وقوع سیلاب های مخرب در سال های خشک تمهیدات لازم در خصوص مقابله با سیلاب های احتمالی پیش بینی شود.
حسینی تخصیص کامل اعتبارات آبرسانی در سال ۹۹، استفاده از چاه های آب کشاورزی به منظور تامین آب شرب اضطراری، پیگیری منابع ‌جهت اصلاح پرت شبکه انتقال و توزیع، قطع انشعاب فضای سبز و خدمات شهرداری ها از دیگر مصوبات مهم شورای حفاظت از منابع آب استان عنوان کرد.