افزایش تنش های آبی در گلستان در پی خشکسالی شدید

اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گلستان به ریاست معاون عمرانی استاندار گلستان واعضای این شورا در محل استانداری گلستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان در این جلسه، معاون عمرانی استاندار گفت: از ابتدای سال جدید دولت بخشنامه های وارده هشدار کم آبی را صادر کرده است […]

اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گلستان به ریاست معاون عمرانی استاندار گلستان واعضای این شورا در محل استانداری گلستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان در این جلسه، معاون عمرانی استاندار گفت: از ابتدای سال جدید دولت بخشنامه های وارده هشدار کم آبی را صادر کرده است و بر مبنای تجربه های سال گذشته استان ها با تنش آبی مواجه می شوند.
مهندس میرمحمد غراوی افزود: باید هم نحوه استفاده از منابع آب استان در بخش های مختلف مشخص شود و هم با اقدامات غیر قانونی که برای استحصال آب صورت می گیرد به نحوی برخورد شود که دچار تنشهای اجتماعی نیز نشویم.
مدیر دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای استان در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آب استان گفت: وضعیت بارش استان نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد و نسبت به دوره درازمدت ۳۲ درصد کاهش داشته و شرایط خشکی بر استان حاکم بوده است.
حسین دهقان افزود: در دو ماه بهمن و فروردین با خشکسالی شدید در استان مواجه بودیم. و طی ۴۵ سال گذشته ۱۵ سال ترسالی، ۱۷ سال نرمال و ۱۳ سال خشکسالی بر استان حاکم بوده است.
وی افزود: در سال ۹۷ پربارش ترین سال نیم قرن اخیر و در سال ۱۴۰۰ با فاصله دو سال شاهد خشک ترین سال نیم قرن اخیر در صورت تداوم کم بارشی ها مواجه هستیم.
وی با اشاره به اثر خشکسالی بر منابع آب سطحی گفت: مقایسه حجم تجمعی آبدهی رودخانه‌های استان از مهر ۱۳۹۹ لغایت فروردین ۱۴۰۰نسبت به دوره مشابه درازمدت، کاهش ۶۴ درصدی در رودخانه های اصلی و کاهش ۴۶ درصدی در سرشاخه ها را نشان می دهد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان نیز در این جلسه با بیان اینکه وضعیت بارش ها رواناب ها و آبخوان ها  در استان،وضعیت مناسبی ندارد، گفت: با توجه به شرایط خشکسالی سال آبی جاری ، ممنوعیت کشت شالی و سایر محصولات پر آب طلب استمرار یابد.
سید محسن حسینی افزود: در راستای مدیریت بهینه بهره برداری از منابع آب ،کمیته مشترک بهینه سازی مصرف آب کشاورزی ضمن برگزاری جلسات مستمر، پیشنهادات مرتبط جهت مقابله با خشکسالی در بخش کشاورزی ( از جمله ممنوعیت کشت محصولات محصولات پر آب طلب، کاهش سطح کشت چاه ها، نحوه ادامه فعالیت واحد های دام و طیور و نحوه تامین آب آن ها در شرایط اضطراری) بررسی و در اسرع وقت به شورای حفاظت منابع استان ارائه نماید و با توجه به پیش بینی کمبود آب شرب در فصل تابستان سال جاری جهت تامین آب جایگزین واحد های دام طیور دارای اشتراک آب از آبفا جلسات مشترک توسط شرکت آب و فاضلاب، جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای برگزار و نتیجه در جلسه آتی شورای حفاظت منابع آب استان مطرح گردد.
وی افزود: صدا و سیما ی مرکز استان برنامه های ویژه ای برای اطلاع رسانی در خصوص موضوع آب و شرایط خشکسالی و مصرف بهینه آب تهیه و بخش نماید در این خصوص تولید تیزرها و اطلاعیه ها و زیرنویس ها توسط اعضاء کارگروه صورت گیرد و بصورت رایگان توسط صدا و سیما پخش شود.
وی بیان کرد: با توجه به احتمال وقوع سیلاب های مخرب در سال های خشک تمهیدات لازم در خصوص مقابله با سیلاب های احتمالی پیش بینی شود.
حسینی تخصیص کامل اعتبارات آبرسانی در سال ۹۹، استفاده از چاه های آب کشاورزی به منظور تامین آب شرب اضطراری، پیگیری منابع جهت اصلاح پرت شبکه انتقال و توزیع، قطع انشعاب فضای سبز و خدمات شهرداری ها از دیگر مصوبات مهم شورای حفاظت از منابع آب استان عنوان کرد.