معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران عنوان کرد:

افت ورودی آب‌ به سدها نسبت به سال گذشته

معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: تاکنون بارش‌ها در کشور، ۲۵درصد نسبت به نرمال افت داشته و ورودی آب‌ به سدها با افت ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو بوده است.

به گزارش برقاب، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، مهدی دانشگر معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران در آیین تکریم و معارفه مدیران سابق و جدید شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی اظهار داشت: شرایط آبی و اقلیمی در دنیا بر اساس گزارشات مستند در واحدهای مربوطه در سازمان ملل به همه دنیا منعکس شده و تغییر اقلیم موضوع به اثبات رسیده‌ای است که در کشور ما بیشتر حائز اهمیت است و ما باید برای تغییر اقلیم آمادگی داشته باشیم.
دانشگر با بیان اینکه آورده آبی بارش‌های اخیر در مجموع در کشور ۲۰ میلیارد مترمکعب بوده است، افزود: این بارش‌ها شاید ما را به اشتباه بیندازد که مشکل حل شده است و برای عموم شاید اینطور باشد که از بحران عبور کرده‌ایم اما به هیچ وجه اینطور نیست.
وی گفت: آورده آب از بارش‌ها بستگی به چگالی برف و برودت هوا و اینکه آیا براساس گرما تبخیر می‌شود یا به وسیله  بارندگی این برف‌ها آب می‌شود، در کشور متفاوت است.
معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران، بیان کرد: در مدیریت منابع آبی و تأمین آب، شرکت‌های آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب و تأمین و توزیع برق در هم تنیده و جدایی‌ناپذیر هستند.
وی اعلام کرد: تاکنون بارش‌ها در کشور، ۲۵درصد نسبت به نرمال افت داشته و در ۳ سال آبی پی در پی، کشور با افت ۱۴، ۱۸ و ۳۷ درصدی نسبت به نرمال روبرو بوده است.
دانشگر گفت: ورودی آب‌ها به سدها با افت ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو بوده است و ۳۵ درصد نسبت به متوسط ۵ ساله افت داشته‌ایم.
وی ادامه داد: در استان مرکزی متوسط بارش ۲۷۰ میلیمتر است که کاهش جدی داشته و در سه سال اخیر ۲۶ درصد، ۱۹ و ۱۸ درصد را شاهد بودیم و رکورد خشک‌ترین سال‌های خود را به ثبت رسانده است.
دانشگر اضافه کرد: در مدیریت منابع آبی کشور از منظر وزارت نیرو به لحاظ علمی و برگرفته از تکنولوژی‌های روز دنیا هر چه لازم بوده از جمله مدیریت توأمان آب و برق و انتقال آب از دریا را انجام داده‌ایم و مواردی همچون آب‌های ژرف، استفاده از پساب و… به درستی دنبال می‌شود.
دانشگر با بیان این مهم که مجموعه وزارت نیرو از کارشناسان قوی برخوردار است، افزود: همه اینها اگر انجام شود و نتیجه خوبی را بگیریم و در مقابلش خوب مصرف نکنیم، وضع همین گونه باقی خواهد ماند چرا که ما وارد چهارمین سال خشکسالی شدیم و آمار بارش در ۸۶ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه شاه کلید عبور از شرایط حاضر مدیریت مصرف است، اظهار کرد: در مدیریت مصرف باید اقدامات گسترده‌ای صورت گیرد و تا زمانی که استفاده آب در کشور ۲۵۰ لیتر در روز است، وضعیت به همین شکل است و در همه حوزه‌های کشاورزی، صنعت و شرب نیازمند مدیریت هستیم.
دانشگر گفت: اقدام اخیر وزارت نیرو تأمین آب صنایع از پساب به عنوان یک منبع تأمین آب پایدار است.
وی یادآور شد: ما از مسئولان در خواست می‌کنیم در کنار آب، موضوع فرهنگی را تبیین کنند و در کنار ما باشند تا به این واسطه کار به درستی صورت گیرد.
معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: حساسیت آب در کشور بالاست و تمام دستگاه‌ها در این امر خدمت‌رسان هستند و صنعت آب و برق به صورت ویژه و شبانه‌روزی در حال خدمت رسانی است.