افتتاح ۶ پروژه صنعت آب و برق با اعتبار ۵۱۴ میلیارد تومان در ۳ استان کشور

​۶ پروژه صنعت آب و برق به ارزش ۵۱۴.۵ میلیارد تومان در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و مازندران، با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو و در قالب دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۴۰۰ افتتاح شد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز سه‌شنبه “رضا اردکانیان” به صورت ویدئوکنفرانسی از ساختمان ستادی وزارت […]

​۶ پروژه صنعت آب و برق به ارزش ۵۱۴.۵ میلیارد تومان در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و مازندران، با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو و در قالب دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۴۰۰ افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز سه‌شنبه “رضا اردکانیان” به صورت ویدئوکنفرانسی از ساختمان ستادی وزارت نیرو، ۶ پروژه صنعت آب و برق شامل سه پروژه در استان خوزستان، دو پروژه در استان سیستان و بلوچستان و یک پروژه نیز در استان مازندران را به بهره‌برداری رساند.
سه پروژه افتتاح شده صنعت برق در استان خوزستان شامل “فاز اول پست ۱۳۲.۳۳ کیلوولت سردشت و خط ارتباطی آن”، “پست ۱۳۲ کیلوولت GIS بیدبلند و خطوط ارتباطی آن” و “پست ۱۳۲ کیلوولت پاک چوب و خط ارتباطی آن” است که در شهرستان‌های دزفول، ماهشهر و شوش با هدف افزایش قابلیت اطمینان شبکه، افزایش قدرت مانور و ایجاد رضایت عمومی افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، پروژه‌ “فاز چهارم آب شیرین‌کن زاهدان” با حفر و تجهیز تعداد ۵ حلقه چاه، اجرای خط انتقال آب خام به طول ۱۲ کیلومتر و احداث ۴ واحد Ro مجموعا به ظرفیت ۱۰ هزارمترمکعب با هدف تامین آب شرب و بهداشتی پایدار با اعتبار ۸۲ میلیارد تومان در شهرستان زاهدان و پروژه “آبرسانی به ۲۰ روستا” جهت تامین آب پایدار و سالم ۵ هزار و ۱۸ نفر جمعیت تحت پوشش نیز در شهرستان تفتان، دو پروژه افتتاح شده در استان سیستان و بلوچستان است.
بر این اساس، افتتاح “سد لاستیکی لاریم” با حجم مخزن یک میلیون مترمکعب و ۴۰ هکتار وسعت دریاچه با اهدف تامین آب و بهبود آبیاری ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری دشت لاریم، جلوگیری از تداخل آب شیرین رودخانه با آب شور دریا در فصول کم‌آبی و ایجاد ظرفیت بازچرخانی پساب کشاورزی، تنها پروژه افتتاح شده در استان مازندران است که در قالب دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

افزون‌بر ۲۹۰ طرح آب و برق تا پایان ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نیرو گفت: مطابق برنامه تا پایان سال ۱۴۰۰، جمع طرح‌های پویش #هرهفته_الف_ب_ایران بالغ بر ۲۹۰ طرح با سرمایه‌گذاری حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

«رضا اردکانیان» در آئین بهره‌برداری از ۶ پروژه صنعت آب و برق به ارزش ۵۱۴.۵ میلیارد تومان در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و مازندران که به صورت ویدئو کنفرانسی در قالب دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۴۰۰ برگزار شد، اظهار داشت: این پویش در سال ۱۴۰۰ بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده هر هفته به اجرا در خواهد آمد.
وی یادآوری کرد: در هفته گذشته و این هفته جمعا ۹ طرح عمده با سرمایه‌گذاری ۳۴۲۸ میلیارد تومان افتتاح شد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: پارسال، در همین موقع اعلام شد که پویش در سال ۹۹ شامل ۲۵۰ طرح با سرمایه‌گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود، با تلاشی که به عمل آمد و همراهی و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی در سازمان دولت، دستگاه‌های همکار، ظرفیت بخشی خصوصی، ظرفیت‌های پیمانکاری و خدمات مهندسین مشاور در پایان سال گذشته در ۲۶ اسفند گزارش دادیم که ۳۰۷ طرح با سرمایه‌گذاری ۸۱ هزار میلیارد تومان افتتاح شد.
اردکانیان گفت: امیدواریم این نحوه عمل امسال هم برقرار باشد و با کیفیت حتی بهتری از سال گذشته، طرح‌ها به‌موقع به ثمر برسند. آنچه اکنون تا پایان ۱۴۰۰ تدارک دیده شده ۲۹۰ طرح با سرمایه‌گذاری ۶۵ هزار میلیارد تومان است.
وی خاطرنشان کرد: بخش نخست این پویش طرح‌هایی است که تا پایان دولت دوازدهم و حوالی نیمه مرداد به مدار بهره‌برداری خواهند آمد که بالغ بر ۱۷۳ طرح با سرمایه‌گذاری ۴۳ هزار میلیارد تومان است و برنامه‌ هفته به هفته آن مشخص شده است. همه شرکت‌ها اعم از مادر تخصصی، پیمانکاری و مهندسین مشاور در جریان جزئیات این برنامه‌ها شامل طرح‌های ساخت و سازی و ساز و کاری هستند و مطابق برنامه به نتیجه خواهند رسید.
وزیر نیرو طرح‌هایی که تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسند را شامل ۵ سد مخزنی با استفاده از اعتبارات ملی، سه شبکه آبیاری و زهکشی با وسعت بیش از ۱۰ هزار هکتار، ۱۳ تصفیه‌خانه آب، ۱۹ تصفیه‌خانه فاضلاب، ۱۰ واحد نیروگاه برق حرارتی، ۲۵ واحد نیروگاه مقیاس کوچک، ۲۱ نیروگاه تجدیدپذیر، برق‌رسانی به ۲۰۶ روستا در سطح کشور، ۳۶ طرح پست و خطوط انتقال در مناطق مختلف کشور و آبرسانی به بیش از ۴۰۰ روستا با جمعیت حدود ۳۰۰ هزار نفر برشمرد.
اردکانیان افزود: برنامه‌ریزی برای بخش دوم کار هم انجام خواهد شد که تا پایان سال ۱۴۰۰ این مسیر ادامه خواهد داشت و این چرخ در مدار خود خواهد چرخید.

روی همکاری و همراهی مصرف‌کنندگان در تابستان حساب جدی‌ باز کرده‌ایم.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برای تابستانی که با کاهش بارش‌ها به نظر می‌رسد نیازمند همکاری بیشتر مصرف‌کنندگان در بخش‌های مختلف هستیم، تدارک لازم دیده شده است که بخشی از این تدارک، حساب جدی‌ است که روی همکاری و همراهی مصرف‌کنندگان باز شده است و بنا بر تجربه حساب بجایی است. چون از جمله به همکاری و همراهی پل‌های ارتباطی‌مان با مصرف‌کنندگان یعنی رسانه‌ها متکی است و این همکاری در سال‌های پشت سر به نحو مطلوبی تداوم داشته و امسال هم این گونه خواهد بود.

اردکانیان گفت: با وجود محدودیت‌های بارشی، امید است در تابستان امسال به دلیل برگزاری انتخابات سراسری و ضرورت حضور حداکثری مردم، وظیفه ملی همه ما در سازمان دولت که تدارک لازم برای برخورداری از سطح مناسبی از آسایش و امنیت خاطر مردم است محقق شود و در سال تولید، وزارت نیرو به عنوان دستگاهی که مسئولیت اصلی‌ترین پشتیبانی از بخش‌های تولیدی کشور را دارد عرضه مطمئن، موثر و کافی آب و انرژی را انجام دهد.
وی افزود: همچنین برنامه‌ریزی شده که از ظرفیت‌های بسیار خوب بودجه ۱۴۰۰ و احکامی که موجب خواهد شد تا چرخ صنعت آب و برق روان‌تر بچرخد، استفاده حداکثری کنیم و همکاران من تدارک دیده‌اند که به نحو مطلوبی از همه روزنه‌های قانون بودجه ۱۴۰۰ که در قالب احکام پشتیبان صنعت آب و برق فراهم شده استفاده کنند و امید است نتیجه آن را در سرعت بیشتر خدمت رسانی در هر دو بخش در همه نقاط کشور ببینیم.
وزیر نیرو همچنین گفت: دسته‌بندی مجموع نکته‌نظرات و پیشنهادها شامل بخش‌هایی که نیازمند تداوم حمایت و توجه بیشتر است،‌ راه‌های طی نشده و البته کارهای انجام شده نیز در حال انجام بوده و به مرور حاصل این دسته‌بندی‌ها و تدارک‌ها عرضه خواهد شد که قطعا از همکاری بخش‌های رسانه‌ای برای انعکاس و انتشار آنها به نحو مطلوب استقبال کرده و قدردان این همکاری هستیم.
وی افزود: چرا که به زعم ما مهلت‌ها و فرصت‌های مدیریتی یکی از جنبه‌ها و جلوه‌های حقوق عامه بوده و این جزو حق مردم است که از همه تجربیات، موفقیت‌ها، ناکامی‌ها و درس‌های گرفته شده استفاده شود؛ چرا که زمان صرف شده برای درک این درس‌ها، متعلق به جامعه است و این مهلت و فرصت قابل تکرار و برگشت نیست.
وزیر نیرو گفت: سعی خواهد شد این دسته بندی به بهترین شکل تدارک شود که هم وقفه‌ای در خدمت‌رسانی صورت نگیرد و هم مدیریت دولت سیزدهم با بهره‌مندی کامل از مجموعه درس‌های گذشته مسیر پیش رو را طراحی و برنامه‌ریزی کند.