افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه قشم توسط رئیس‌جمهور

مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:‌ در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران واحد نخست گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی قشم به ظرفیت ۱۷۰ مگاوات پنجشنبه این هفته توسط رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد. امیر دودابی‌نژاد در نشست خبری افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با اشاره به اینکه این نیروگاه در قالب برنامه پنجم […]

مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:‌ در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران واحد نخست گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی قشم به ظرفیت ۱۷۰ مگاوات پنجشنبه این هفته توسط رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد.

امیر دودابی‌نژاد در نشست خبری افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با اشاره به اینکه این نیروگاه در قالب برنامه پنجم توسعه به اجرا در آمده است، ادامه داد:‌ تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده و جزیره به لحاظ مصرف انرژی الکتریکی به سرزمین اصلی وابسته بوده است.

وی تاکید کرد:‌ استان هرمزگان و جزیره قشم به لحاظ صنعتی و تجارت بین‌الملل نقش مهمی در توسعه کشور ایفا می‌کنند و تامین برق پایدار این مناطق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدین منظور با اجرا و احداث این نیروگاه نه تنها نیاز الکتریکی جزیره توسط واحدهای مستقر در منطقه قشم به طور کامل برطرف خواهد شد بلکه بخشی از تولید برق این جزیره به سرزمین اصلی نیز انتقال پیدا خواهد کرد.

دودابی‌نژاد یادآور شد: در راستای توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با دو واحد گازی ۱۷۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی جمعا به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و گروه مپنا در دستور کار قرار گرفته است.

مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی راندمان بخش گاز نیروگاه را ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی مجموعه را۴۹.۲  درصد برشمرد و افزود:‌ همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف گاز هر واحد حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود، ادامه داد:‌ این نیروگاه نقش مهمی در توسعه استان هرمزگان، تامین انرژی جزیره قشم و افزایش اشتغال‌زایی در منطقه خواهد داشت.

 

خودکفایی قشم در تولید برق

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با تاکید بر اینکه واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم این هفته توسط رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد، گفت:‌ جزیره قشم پس از افتتاح این نیروگاه به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد کرد.

سید فریدالدین معصومی در نشستی خبری با اعلام این خبر افزود:‌ از سال ۹۵ تصمیم‌گیری برای تامین برق جزیره قشم با همکاری گروه مپنا در دستور کار این شرکت قرار گرفته است و در همان سال پیش از بازگشایی اعتبار اسنادی پروژه، کار احداث نیروگاه در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار آغاز شد.

وی ادامه داد: ‌این نیروگاه با سرمایه‌‌گذاری ۶۰ درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت ۴۰ درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و واحد نخست گازی این نیروگاه با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی تا انتهای هفته به شبکه سنکرون خواهد شد.

معصومی با تاکید بر اینکه واحد دوم گاز نیروگاه قشم با ظرفیت ۱۷۰ مگاوات ظرف ۱۵ روز آینده با شبکه سنکرون خواهد شد، ادامه داد:‌ پیشرفت عملیاتی این واحد نیز به حدود ۹۵ درصد رسیده است که با بهره‌برداری از این واحدها برق جزیره از حالت وارداتی خارج شده و علاوه بر خودکفایی در زمینه تولید برق می‌تواند مازاد تولید خود را به سرزمین اصلی ارسال کند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به اینکه واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار نیروگاه قشم تا آذرماه سال ۱۴۰۰ وارد مدار خواهد شد، گفت:‌ حدود ۵۰۰ نفر در زمان احداث و یکصد نفر نیز در زمان بهره‌برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.

وی با اشاره به راه‌اندازی آب شیرین‌کنی به ظرفیت هشت هزار مترمکعب در نیروگاه، ادامه داد:‌ در حال حاضر پیک مصرف برق جزیره قشم حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ مگاوات است که با راه‌اندازی نیروگاه قشم این نیاز کاملا توسط واحدهای داخل جزیره تامین خواهد شد