اصلاح و تعدیل پروانه چاه های کشاورزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: اصلاح و تعدیل پروانه چاه های کشاورزی به عنوان یک اقدام غیرسازه ای نقشی مهم در جهت احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی دارد.

به گزارش پایگاه خبری برقآب، شصت و چهارمین نشست شورای مدیران ارشد صنعت آب کشور به ریاست محمد جوان‌بخت معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و با حضور جمعی از مدیران این شرکت و مدیران عامل و معاونین حفاظت و بهره برداری شرکت‌های آب منطقه‌ای، به میزبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان قزوین؛ منصور ستوده مدیرعامل این شرکت در این نشست گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای اصلاح و تعدیل پروانه بهره برداری چاه‌های کشاورزی براساس آیین نامه مصرف بهینه آب کشاورزی و حجم آب قابل برنامه ریزی در محدوده های مطالعاتی استان را ارائه نمود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین با اشاره به اهمیت موضوع اصلاح و تعدیل پروانه بهره برداری چاه های کشاورزی در احیاء و تعادل منابع آب زیرزمینی اظهار داشت: با اقدامات بعمل آمده در راستای اجرای مفاد آئین نامه مصرف بهینه آب کشاورزی و بند ز ماده ۲۹ قانون توزیع عادلانه آب تاکنون پروانه ۲۵۶ حلقه چاه کشاورزی در دشت قزوین اصلاح و تعدیل شده که این اقدام منجر به صرفه جویی و حفظ و حراست از حدود ۸۰ میلیون مترمکعب آب در سفره های آب زیرزمینی شده است.
وی افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی های پیاپی حرکت در مسیر اقدامات غیرسازه ای با هدف مدیریت و صرفه جویی در مصرف بسیار مهم و حائز اهمیت است و اقدام در جهت اصلاح و تعدیل پروانه چاه های کشاورزی می تواند گامی موثر در این خصوص باشد.
ستوده در ادامه به چالش های اجرای این پروژه پرداخت و گفت: باید برای حل و عبور از آنها با هدف جلب همراهی و مشارکت بهره برداران برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین در پایان به بیان پیشنهادات خود در زمینه کاهش چالش های موجود در مسیر اجرای پروژه اصلاح و تعدیل پروانه ها چاه های کشاورزی پرداخت و عنوان داشت: تشکیل جلسات هماهنگی با سازمان جهاد کشاورزی استان ها به منظور تبیین مراحل و نحوه اجرای شیوه نامه اصلاح و تعدیل چاه های کشاورزی، طرح نمودن اجرای شیوه نامه اصلاح و تعدیل پروانه چاههای کشاورزی در جلسات شورای حفاظت و سازگاری با کم آبی، اطلاع رسانی در راستای تبیین ضرورت اجرای شیوه نامه اصلاح و تعدیل از طریق رسانه ها و معتمدین محلی و برگزاری جلسات با مدیران حقوقی و قضات کمیسیون های رسیدگی به امور آبهای زیرزمینی به منظور شفافیت بخشی وضعیت آبخوانهای کشور از جمله راهکارهای موجود در این خصوص می ب