ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران نیروگاه های زیست توده تا ظرفیت ۲۰۰ مگاوات

مدیر کل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا گفت:با توجه به مبادله تفاهم نامه همکاری ساتبا با صندوق توسعه ملی به منظور تامین مالی نیروگاه های تجدیدپذیر به میزان 5 میلیارد دلار، امکان ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران نیروگاه های زیست توده تا ظرفیت 200 مگاوات براساس مصوبه شورای اقتصاد از محل منابع یاد شده فراهم شده است.

به گزارش برقاب: در خصوص فراهم شدن امکان ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران نیروگاه های زیست توده تا ظرفیت ۲۰۰ مگاوات. سید مهدی حسینی در پنل تخصصی ” توسعه نیروگاه‌های زیست توده و نقش نهادهای حاکمیتی” عنوان کرد: فروش برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز و استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه به منظور توسعه این منابع و افزایش سهم آنها در سبد انرژی کشور توانسته است جذابیت بازار را برای سرمایه‌گذاران این حوزه افزایش دهد.

حسینی با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر گفت: براساس مصوبه شورای اقتصاد، نیروگاه‌های‌زیست توده تا ظرفیت ۲۰۰ مگاوات مجازند علاوه بر فروش برق خود بر مبنای سوخت صرفه‌جویی شده با نرخ ۹.۵ سنت اقدام به فروش برق در تابلوی برق سبز نیز کنند که بر این اساس مجموع نرخ درآمدی این نیروگاه‌ها به ۱۳.۵ سنت دلار خواهد رسید .
مدیر‌کل دفتر بودجه ، تسهیل سرمایه گذاران نیروگاه ها و تجهیز منابع مالی در ادامه افزود: اکنون روش‌های متنوعی به منظور تامین مالی مدل‌های سرمایه گذاری نیروگاه‌های تجدیدپذیر با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در بازار پول و سرمایه وجود دارد که از جمله آنها می توان به تسهیلات صندوق توسعه ملی، تسهیلات کم بهره به نیروگاه‌های مقیاس کوچک و متوسط تا ظرفیت ۳ مگاوات از محل درآمدهای ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، تسهیلات صندوق ملی محیط  زیست و تسهیلات منابع اشتغال زایی قوانین بودجه سنواتی اشاره کرد.
وی ابراز امیدواری کرد با توجه به ظرفیت‌ها و منابع حاصل شده به زودی شاهد رشد و توسعه بیشتر نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور باشیم چرا که توسعه این نیروگاه‌ها علاوه بر مزایای اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی می‌تواند نقش مهمی در رفع چالش ناترازی برق در کشور ایفا کند.