احداث ۲۵۰۰ سامانه خورشیدی تا پایان امسال در خراسان رضوی

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: سهمیه این استان در سال جاری از سهمیه در نظر گرفته شده از سوی وزارت نیرو برای کل کشور، ۲ هزار و ۵۰۰ سامانه خورشیدی پنج کیلو واتی است.
به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی، مهدی مرزبانی برنامه وزارت نیرو را احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشور اعلام کرد و افزود: طی برنامه ۴ ساله، ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی پنج کیلوواتی ایجاد می‌شود.

وی یکی از برنامه‌های اصلی دولت سیزدهم را استفاده از انرژی پاک دانست و گفت: در قانون برنامه بودجه سال جاری، بیش از ۶۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای این مهم اختصاص داده شده است که به ازای هر متقاضی ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات با اقساط ۸۰ ماهه و با کارمزد ۴ درصد پرداخت می‌شود.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: بازدید اولیه از ساختگاه‌های متقاضیان نصب نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی در قالب طرح “کرامت خورشید” با همراهی جمعی از مدیران نیز انجام گرفت.

مرزبانی بیان کرد: قرار است بزودی عملیات اجرایی طرح “کرامت خورشید” در شهرستان بردسکن آغاز شود که این بازدید به منظور بررسی وضعیت ساختگاه‌های این طرح در بخش‌های مختلف از جمله خانه‌های روستایی انجام گرفت که رکورد بازدید ۱۲۰ مورد ساختگاه در یک روز شکسته شد.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: طرح کرامت خورشید برحسب تقاضای بهزیستی، بسیج سازندگی، سپاه امام رضا (ع)، کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی به اجرا در می‌آید و طی آن سامانه‌های خورشیدی برای متقاضیانی که فهرست نام آن‌ها توسط این نهاد‌ها اعلام شده، احداث می‌شود.

وی اظهار داشت: نصب نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس چند سالی است که از محل طرح کرامت خورشید برای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی آغاز شده و درآمد پایداری را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

مدیر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: در این راستا بزودی عملیات اجرایی طرح ذکر شده ویژه سال ۱۴۰۱ برای این مددجویان آغاز خواهد شد.

مرزبانی با بیان اینکه خراسان رضوی در اجرای این طرح در کشور پیشتاز است، هدف از اجرای آن را رفع محرومیت، درآمد اشتغال پایدار و توانمندسازی خانواده‌ها در روستا‌ها به ویژه مددجویان بهزیستی و کمیته امداد اعلام کرد.