احتمال خطر نشست زمین در استان کرمان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان در جلسه شورای اداری استان گفت: احتمال خطر نشست زمین در استان کرمان خیلی زیاد است. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کرمان، مهندس رشیدی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت در جلسه شورای اداری استان کرمان اظهار کرد: از 41 محدوده مطالعاتی آبی استان کرمان چهار […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان در جلسه شورای اداری استان گفت: احتمال خطر نشست زمین در استان کرمان خیلی زیاد است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کرمان، مهندس رشیدی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت در جلسه شورای اداری استان کرمان اظهار کرد: از 41 محدوده مطالعاتی آبی استان کرمان چهار منطقه بدون پتانسیل، 25 محدوده ممنوعه و 12 محدوده کاملا مشکل دار و بحرانی داریم.

وی افزود: متوسط بارندگی استان کرمان در 48 سال گذشته 129 میلیمتر بوده که از این میزان بارندگی سالانه حدود 23 و نیم میلیارد مترمکعب آب تولید می شود و 18 میلیارد مترمکعب آن تبخیر و فقط 5 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب بر ثانیه آب تجدیدپذیر است. رشیدی با اشاره به کسری مخزن سالانه حدود 900 میلیون مترمکعب، تصریح کرد: از مجموع 38 هزار و 540 منبع آبی استان کرمان، 34 هزار و 500 حلقه چاه و قنات می باشد و چهار سد بزرگ در حال بهره برداری در استان داریم. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان بیان کرد: بالاترین افت منابع آبی در دولت آباد شهرستان ارزوئیه است و سالیانه بیش از 2/9 متر در دشت ارزوئیه افت آب را داریم. وی با اشاره به اینکه متوسط تجمعی افت در 15 سال گذشته در دولت آباد 31 متر بوده افزود: در دشت زرند وضعیت خیلی بد است و افت این دشت از سال 69 تاکنون 38 متر است و اگر همه اقدامات لازم را انجام بدهیم این دشت احیا نمی شود مگر به لطف خداوند، بارندگی این دشت را نجات دهد. مهندس رشیدی با بیان اینکه احتمال خطر نشست زمین در استان کرمان خیلی زیاد است، گفت: در صورت عدم حفظ آبخوان ها، سرنوشت دشت زنگی آباد دورنمای کشاورزی استان است. وی با اشاره به کمبود آب شرب شهری و روستایی در استان کرمان بیان کرد 15 شهرستان با 66 درصد جمعیت شهری در وضعیت بحران آب شرب قرار دارند که یکی از آنها شهر کرمان است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان اظهار کرد: 702 روستا با کمبود آب مواجه هستند و در بحث کیفیت آب، 10 شهرستان مشکل شوری بیش از حد دارند و 168 روستا و 19 شهر استان مشکل فلزات سنگین را دارند.

 

جلسه بررسی مشکل کم آبی در شهرستان‌های زرند و کوهبنان

مهندس رشیدی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان در جلسه ای با محوریت بررسی و رسیدگی به مشکلات کم آبی شهرستان‌های زرند و کوهبنان حضور یافت.به گزارش روابط عمومی، در این جلسه که با حضور دکتر عفت شریعتی نماینده مردم شریف شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، دکتر آیت الهی موسوی معاون عمرانی استانداری کرمان و مهندس رشیدی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در محل فرمانداری شهرستان زرند برگزار گردید پیرامون مسائل و مشکلات شهرستان‌های زرند و کوهبنان از جمله بحران کم آبی بحث و گفتگو شد. در این راستا مهندس رشیدی از نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خواست همکاری و مساعدت های لازم جهت تأمین اعتبار پروژه انتقال آب شرب به شهرهای شمالی استان کرمان صورت گیرد.