اجرای پروژه‌های آبرسانی ‌استان مرکزی

آبرسانی به شهرها از جمله وظایف شرکت‌های آب منطقه‌ای است و در استان مرکزی هم طرح خط انتقال آبرسانی به شهر اراک از سد کمال صالح، آبرسانی به شهر تفرش از چشمه هفتیان ، پروژه آبرسانی به شهر ساوه از خط انتقال سد کوچری و آبرسانی به 40 روستای شهرستان خمین در دست اجراست. به […]

آبرسانی به شهرها از جمله وظایف شرکت‌های آب منطقه‌ای است و در استان مرکزی هم طرح خط انتقال آبرسانی به شهر اراک از سد کمال صالح، آبرسانی به شهر تفرش از چشمه هفتیان ، پروژه آبرسانی به شهر ساوه از خط انتقال سد کوچری و آبرسانی به 40 روستای شهرستان خمین در دست اجراست.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، معاون طرح و توسعه این شرکت آخرین وضعیت پروژه‌های آبرسانی در این استان را تشریح کرد.

تأمین 60کیلومتر از لوله های خط انتقال اصلی پروژه آبرسانی به تفرش

مهندس اسدی با اشاره به پیشرفت 70 درصدی پروژه آبرسانی به تفرش گفت: آخرین اقدامات انجام‌شده در طرح آبرسانی به تفرش و 40 روستای در مسیر خط انتقال شامل تأمین 60کیلومتر از لوله های خط انتقال اصلی، لوله‌گذاری حدود 54 کیلومتر از 60 کیلومتر طول خط انتقال اصلی، ایجاد کانال و خاکریز حفاظتی در مجاورت چشمه به منظور حفاظت از سیلاب‌های احتمالی ،کانال کنی به طول  57 کیلومتر و فعال بودن اکیپ اجرایی لوله گذاری در ادامه خط اصلی می باشد.

وی ادامه داد: عملیات باقی مانده از این پروژه شامل اجرای 6 کیلومتر از خط اصلی، احداث 3 باب ایستگاه پمپاژ، بهسازی چشمه، حدود 10000 متر مکعب مخزن، خط برق رسانی به طول 60 کیلومتر، انشعابات روستایی به تعداد 20 انشعاب و 18 کیلومتر خط فرعی می باشد که لزوم تصویب اعتبارات مکفی در قانون بودجه سنوات آتی جهت به ثمر رسیدن موارد ذکر شده ضروری است.

پیشرفت حدود 30 درصدی پروژه آبرسانی به شهر ساوه

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای مرکزی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه آبرسانی به شهر ساوه هم تصریح کرد: تأمین حدود 35 کیلومتر لوله از 131 کیلومتر طول خط انتقال اصلی، لوله گذاری حدود 15 کیلومتر از 131 کیلومتر طول خط  انتقال اصلی و آماده کردن اسناد مناقصه 20 کیلومتر باقیمانده از خط اصلی و اجرای 30 کیلومتر مسیرسازی  از جمله اقدامات انجام‌شده در این پروژه است.

وی تأمین آب شرب شهر ساوه و 24 روستای مسیر این شهرستان به میزان 14 میلیون مترمکعب آب در سال را از دستاوردها و اهداف این پروژه دانست.

پیشرفت حدود 90 درصدی پروژه آبرسانی به 40 روستای شهرستان خمین

مهندس حسین اسدی گفت: همچنان که طرح آبرسانی به شهر خمین به روش BOT در سالهای گذشته توسط شرکت آب منطقه ای مرکزی اجرا و به بهره برداری رسیده آبرسانی به 40 روستای واقع در شمال و شمال شرقی شهرستان خمین به طول حدود 100 کیلومتر نیز در دستور کار این شرکت قرار گرفته که 10 روستای آن همزمان با افتتاح آبرسانی به شهر خمین به بهره برداری رسیده و هم اکنون 23 روستا از 40 روستا در حال آبرسانی می باشد و با رفع برخی موانع اجرایی از جمله معارضین محلی برای امکان عبور خط انتقال از اراضی مورد نیاز طرح و آبرسانی به 7 روستای باقی مانده،  این شرکت آماده بهره برداری از آبرسانی به 30 روستای شهرستان خمین در ابتدای هفته دولت خواهد بود.

عملیات اجرایی پروژه خط انتقال رینگ جنوبی شهر اراک به زودی آغاز خواهد شد

مهندس اسدی ادامه داد: با اتمام عملیات اجرایی رینگ شمالی که هدف آن توزیع آب سد کمال صالح در ناحیه شمالی شهر اراک می باشد تمامی شهرکهای شمالی واقع در قسمت شمالی بلوار امام علی (ع)، پردیس، قائم، الجواد، الغدیر، آزادگان،بعثت، مشاور،الهیه، حافظیه، حمید و غیره از آب سالم و بهداشتی تصفیه خانه سد کمال صالح مشروب می شوند.

وی افزود: طرح کمربند شمالی انتقال آب شهر اراک  که تاکنون اجرا شده شامل خط انتقال به طول 9.5 کیلومتر با لوله فولادی سایزهای یک هزار، یک هزار و 200 و 800 میلی متری و نیز یک باب مخزن ذخیره 10 هزار میلیون مترمکعبی بتنی و حوضچه های شیرآلات است.

مهندس اسدی اظهار داشت: کمربند جنوبی انتقال آب شهر اراک نیز که در مجاورت راه کمربندی جنوبی ساخته می شود به طول حدود 15 کیلومتر است و 7 کیلومتر لوله برای این مسیر خریداری شده و در صورت اخذ مجوز از شهرداری عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: کوی صنعتی، شهرک ولیعصر، گردو، فاز یک، فاز دو، شهرک شهید بهشتی، کوی اندیشه توسط کمربند جنوبی آبرسانی می شود.