اجرای عملیات طرح چاوش در استان کردستان

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از اجرای موفقیت آمیز طرح چاوش با هدف مدیریت ولتاژ برق در استان و تأمین برق مطمئن و پایدار به مشترکین خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هیوا لهونیان در تشریح این خبر گفت: طرح چاوش با موضوع چشم انداز اصلاح ولتاژ […]

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از اجرای موفقیت آمیز طرح چاوش با هدف مدیریت ولتاژ برق در استان و تأمین برق مطمئن و پایدار به مشترکین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان هیوا لهونیان در تشریح این خبر گفت: طرح چاوش با موضوع چشم انداز اصلاح ولتاژ شبکه های توزیع طراحی شده است و در واقع نام آن هم بر گرفته از همین هدف است.
وی با اشاره به مفهوم ولتاژ اذعان داشت: ولتاژ شاخص کلیدی عملکردی است و مشابه فشار خون در بدن، نشان دهنده سلامت فرآیندهای مختلف در پیکره خدمات فنی شرکت توزیع می باشد و صحت آن ,صحه گذاری بر بسیاری از فرآیندهای جاری بهره برداری خواهد بود.
لهونیان در ادامه افزود: مدیریت ولتاژ در شبکه توزیع از زوایای متعددی قابل تأمل است و از اهمیت خاصی برخوردار است و اجرای کامل این طرح مزایایی همچون تأثیر مستقیم بر افزایش میزان رضایتمندی مشترکین به همراه دارد.
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در ادامه عنوان کرد: بر اساس طرح چاوش به صورت مستمر از اطلاعات ولتاژی که همزمان با قرائت کنتورهای دیجیتال برداشت می شوند به عنوان ورودی های طرح در جهت شناسایی و استاندارد سازی میزان ولتاژ شبکه، استفاده می شود، این ولتاژها به همراه اطلاعات دریافتی از ورودی های دیگر، به سه منطقه سبز، زرد و قرمز غربالگری و دسته بندی می شوند.
وی با اشاره به نقاط سبز و زرد و قرمز در طرح چاوش گفت: سطح سبز شامل ولتاژهای مطلوب و استاندارد در بازه ی 210 تا 240 ولت میباشد، سطح زرد در بازه 200 تا 210 شامل ولتاژهای قابل پذیرش مقطعی می باشد که لازم است تحت کنترل و پایش بوده و به مرور به سبز تبدیل گردند و سطح قرمز ولتاژ های غیر مجاز و نامطلوب است که یا کمتر از 200 ولت و یا بیشتر از 240 ولت اندازه گیری و گزارش می گردد.
وی در ادامه تأکید کرد: برنامه تدوین شده در این راستا سعی در حذف و کاهش تعداد نقاط در سطح قرمز و ارتقاء این نقاط به سطح سبز می باشد، در این طرح برداشت اطلاعات از دقت بالایی برخوردار است و فرآیند طرح ریزی برای رفع مشکلات ولتاژ شبکه می تواند در یک کانال مناسب تر برنامه ریزی و اولویت گذاری شده و با منطق شفاف تری طرح عملیاتی شود.
لهونیان در پایان سخنان خود به شاخص های سه ماهه اول سالجاری در استان اشاره کرد و اذعان داشت: شاخص زرد 2/94، شاخص قرمز 0/65 و شاخص سبز 96/41 می باشد که این مهم نشان از موفقیت در اجرای طرح براساس برنامه ریزی هدفمند و مدون و تلاش شبانه روزی کارکنان شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان می باشد.
لازم به ذکر است این طرح در راستای مدیریت ولتاژ برق و رضایتمندی مشترکین و همچنین در راستای پایداری شبکه با جدیت و با هدف ارتقاء تمام نقاط به سطح سبز، دنبال می شود.

 

تبدیل 19200 متر شبکه فشار ضعیف مسی به کابل خودنگهدار شهرستان مریوان

محبتی مدیر توزیع برق شهرستان مریوان در تشریح این خبر گفت: مناطقی از شهرهای بزرگ با توجه به وجود بافت شهری فرسوده و وجود معابر بسیار کم عرض و غیراستاندارد عدم وجود حریم و فضای کافی و مناسب برای سیمهای هوایی ،صخره ای بودن مسیر برای کابل کشی زمینی و نبود امکانات و دشواری تردد تجهیزات و ماشین آلات در مناطق کوهستانی و خارج از شهر، شرکت های توزیع را ناگزیر به کارگیری انواع هادیهای روکشدار بویژه کابلهای خودنگهدار (عمدتا از نوع فشار ضعیف) نموده است.
وی در ادامه اذعان داشت: هدف از استفاده از کابل خود نگهدار در شبکه های هوایی توزیع برق را ،افزایش قابلیت اطمینان شبکه در مقابل شرایط جوی و اتفاقات ناشی از برخورد اشیاء خارجی ، کاهش انرژی توزیع نشده به مقدار قابل ملاحظه ، کاهش هزینه شاخه زنی در مناطق مشجر ،افزایش ایمنی در هنگام کار بر روی خطوط و کاهش خسارتها و ضایعات ناشی از برق گرفتگی نام برد.
وی در ادامه افزود: در مواردی که استفاده از خطوط سیم مسی منجر به بروز حوادث گذرا می شود و یا اینکه رعایت حریم و سایر نکات فنی و ایمنی شبکه برق مقدور نیست استفاده از کابلهای خود نگهدار هوایی راه حل منطقی است.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: با توجه به قرار گرفتن در فصل تابستان و ایام پیک بار بیشترین فعالیت تبدیل سیم به کابل در مناطقی که بیشترین ضعف ولتاژ را دارند ،محله سردوشیها و محله های اطراف میدان معلم، عملیات اجرایی آنها نهایی ،و از ابتدای سال تاکنون 19200متر شبکه فشار ضعیف هوایی به کابل خودنگهدار با اعتباری بالغ بر3 میلیاردو 264 میلیون ریال به بهره برداری رسید .