اجرای زود هنگام برنامه های مدیریت مصرف در پی افزایش دمای هوا

در نشست استاندار زنجان با مدیران صنعت آب و برق، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و مدیریت بحران، ضمن ارائه گزارش میزان تولید و مصرف انرژی برق و آب در آستانه ورود به فصل گرم تابستان و نیز تشریح چالش های پیش رو، بر لزوم ارائه برنامه های مدون و همکاری دستگاه های مختلف استان بر […]

در نشست استاندار زنجان با مدیران صنعت آب و برق، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و مدیریت بحران، ضمن ارائه گزارش میزان تولید و مصرف انرژی برق و آب در آستانه ورود به فصل گرم تابستان و نیز تشریح چالش های پیش رو، بر لزوم ارائه برنامه های مدون و همکاری دستگاه های مختلف استان بر گذر موفق از پیک بار تابستان تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، بنا به درخواست مهندس علیزاده ریاست شورای انسجام بخشی صنعت آب و برق و مدیرعامل این شرکت، نشست مدیران حوزه انرژی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و مدیریت بحران با دکتر حقیقی استاندار زنجان با موضوع تبیین وتشریح چالش های اوج مصرف برق در تابستان سالجاری برگزار شد.
دکتر حقیقی استاندار زنجان با تاکید بر شرایط کنونی جامعه اعم از شیوع شدید بیماری کرونا ، کاهش بارندگی های فصلی و افزایش مصرف بی رویه برق در کشور ، گفت : مدیران حوزه صنعت آب وبرق بدقت وضعیت روند تولید ومصرف انرژی در استان را پایش می کنند و ضروری است تا با ارائه طرح های مدون و کاربردی نسبت به اجرای برنامه های تدوین شده با حساسیت بالااقدام شود .
وی همکاری بین بخشی دستگاه های دولتی وغیردولتی در کاهش حداکثری مصرف انرژی در فضاهای اداری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: تابستان سختی در حوزه مصرف آب وبرق  در پیش رو داریم و عبور موفق از این دوران با همکاری تمام بخش ها میسر خواهد شد.
مهندس علیزاده مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان،  گفت: با افزایش زودهنگام دمای هوا و کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و به دنبال آن کمبود تولید در نیروگاه های برق آبی، با همیاری دستگاه های دولتی و غیردولتی و مردم فهیم استان، برنامه های مدونی طراحی شده تا در صورت همکاری همگانی، به سلامت از پیک بار تابستان ۱۴۰۰ عبور کنیم.
وی از برگزاری مانور کاهش ۵۰ درصدی مصارف برق ادارات دولتی و غیر دولتی در پانزدهم اردیبهشت ماه خبر داد و خاطرنشان کرد: در هفتم اردیبهشت ماه نیز مانور کاهش ۵۰ درصد برق شرکت های آب و برق استان ها در وقت اداری و کاهش ۱۰ درصد مصرف انرژی در ساعات غیر اداری مقدمه اجرای مانور بزرگ همراهی این در عبور موفق از اوج مصرف برق کشور است.
وی تاکید کرد: از آنجا که ۴۰ درصد  برق کشور در اوج تابستان به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، در صورتی که مشترکان تنها دو نکته تنظیم درجه کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولرهای آبی را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، دچار خاموشی نخواهیم شد.
وی استفاده از وسایل برقی با برچسب انرژی بالا، عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج بارو بهره گیری از نور طبیعی خورشید از دیگر عوامل مهمی برشمرد که می تواند در  کاهش مصرف برق بسیار موثر باشد.