ابلاغ آئین‌نامه شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات صنعت آب و برق

آیین‌نامه شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات صنعت آب و برق از سوی وزیر نیرو ابلاغ شد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “رضا اردکانیان” وزیر نیرو، امروز آئین‌نامه شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات صنعت آب و برق را برای اجرا به شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ کرد. هدف از ابلاغ این آئین‌نامه، افزایش مسئولیت‌پذیری، پاسخگویی […]

آیین‌نامه شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات صنعت آب و برق از سوی وزیر نیرو ابلاغ شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “رضا اردکانیان” وزیر نیرو، امروز آئین‌نامه شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات صنعت آب و برق را برای اجرا به شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ کرد.
هدف از ابلاغ این آئین‌نامه، افزایش مسئولیت‌پذیری، پاسخگویی و قانون‌گرایی، ارتقای سرمایه‌اجتماعی و اعتماد عمومی به حاکمیت، تقویت نظارت‌پذیری و ارتقای سلامت نظام اداری، همچنین تسهیل در انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و آگاهی‌بخشی به ذی‌نفعان است.
بر این اساس، در این آئین‌نامه بر شفافیت در ارائه اطلاعات به تمامی ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان در ابعاد مختلف از جمله سیاست‌ها، راهبردها، وظایف و اختیارات، فرایندها و رویه‌های کاری، طرح‌ها و پروژه‌ها، قوانین و مقررات، عملکرد مالی و اقتصادی (بودجه، درآمدها، هزینه‌ها) تأکید شده است.
طبق این آئین‌نامه، تمام واحدهای مشمول آئین‌نامه موظف‌اند با راه‌اندازی وب‌سایت شفافیت، اطلاعات عمومی و غیرطبقه‌بندی ‌شده خود را به نحو مقتضی در وب‌سایت مذکور منتشر نمایند. این اطلاعات شامل قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت‌های دستگاه (قانون، نظام‌نامه، آئین‌نامه، بخشنامه، دستورالعمل و…)، ساختار سازمانی، مأموریت‌ها، فهرست کلیه مدیران سازمان، طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و آخرین وضعیت پیشرفت آن‌ها، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، اطلاعات خدمات قابل ارائه دستگاه و فرایندهای ارائه خدمت به همراه تمامی نیازمندی‌های مربوطه است.
همچنین در این آئین‌نامه تشکیل کارگروه شفافیت پیش‌بینی شده که اهم وظایف آن، اتخاذ راهکارهای اجرایی جهت ترویج شفافیت، نظارت بر اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، احصای مصادیق اطلاعات عمومی در صنعت آب و برق و ارزیابی پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و وب‌سایت شفافیت واحدهای مشمول است.
این گزارش می‌افزاید، رویکردهای اصلی وزارت نیرو در زمینه شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات شامل به‌روزرسانی پایگاه‌های الکترونیکی و پایگاه‌های آمار و اطلاعات در صنعت آب و برق، راه‌اندازی و به‌روزرسانی وب‌سایت شفافیت در کلیه سازمان‌ها، شرکت‌های مادرتخصصی و زیرمجموعه، ارائه اطلاعات مورد نیاز به متقاضیان از طریق سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است.