در نشست ستاد مدیریت شرایط اضطراری عنوان شد:

آماده باش شرکت آب منطقه ای تهران برای مواجهه با حوادث

نشست ستاد مدیریت شرایط اضطراری شرکت آب منطقه ای تهران در راستای مواجهه با حوادث احتمالی ناشی از بارش و سیلاب برگزار شد.

آماده باش شرکت آب منطقه ای تهران برای مواجهه با حوادث احتمالی ناشی از بارش و سیلاب

به گزارش برقاب،  روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، در این نشست که با توجه به هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی مبنی بر بارش باران و سیلابی شدن رودخانه ها برگزار شد، در خصوص نوع و ماهیت بارش های همرفتی، میزان مخاطرات محتمل آن و وظایف شرکت در خصوص بروز مخاطرات سیل و بارش ها مطالبی عنوان شد.

“امیرسالار عبدالکریم خلجی” مدیر دفتر مهندسی رودخانه ها در خصوص اقدامات این دفتر در زمینه لایروبی عنوان کرد: در شرق استان تهران (فیروزکوه و دماوند) لایروبی ها انجام شده است  و با توجه به اینکه لایروبی مناطق امام زاده داوود، سنگان از مدت ها پیش صورت گرفته نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی همچنین بیان کرد: با توجه به اینکه رودخانه های شمال تهران نیز ساماندهی شده نگرانی دیده نمی شود و تنها قسمت های  بالادست رودخانه های دربند ودرکه  اندکی مخاطره آمیز است.

خلجی همچنین گفت: با توجه به اهمیت موضوع آب و همچنین افزایش احتمال جاری شدن سیلاب در فصل بهار، بازدید از وضعیت آبگذری رودخانه ها و مجاری آب های سطحی، به جهت جلوگیری از وقوع سیلاب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این راستا، اقدامات گسترده ای توسط  اکیپ گشت و بازرسی کلیه امورهای منابع آب انجام می شود.

“علیرضا مجیدی” رییس گروه مطالعات آب های سطحی شرکت نیز ضمن تشریح مشخصات کامل سامانه و نحوه فعالیت آن در مناطق تحت تاثیر آن، از اطلاع رسانی به واحد های مختلف خبر داد و افزود: اندازه گیری میزان  بارش ها وسیلاب های احتمالی توسط  چندین اکیپ مستقر در کلیه تاسیسات و مناطق انجام شده و اطلاعات و داده های مربوطه بلافاصله پس از جمع آوری توسط کارشناسان به ستاد مخابره خواهد شد.

وی تصریح کرد:  بارش ها در مناطق یاد شده از ساعت ۹:۳۰ امروز (۲۴ اردیبهشت ماه) تا  فردا (سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه) ادامه خواهد داشت.

مجیدی با بیان اینکه از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۴ عصر امروز میزان بارش ها در حوزه سدهای طالقان و امیرکبیر حدود ۲۰ میلی متر می باشد، توضیح داد: در شمال تهران و منطقه شمیرانات بارش های خوبی در انتظار است. در عصر امروز نیزدر شرق تهران نیز در حوزه آبریز سد لار، گرمسار، ماملو، دماوند، فیروزکوه و شمال لواسانات  با بارش های متناوب مواجه خواهیم بود.

در پایان این نشست “غلامحسین محمدی” رییس گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل  و دبیر ستاد ضمن بیان مصوبات ستاد مدیریت شرایط اضطرار خاطر نشان کرد: اطلاع رسانی به کلیه امورهای منابع آب شهرستان ها و همچنین فرمانداری ها در خصوص هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی انجام ودفتر مهندسی رودخانه های شرکت  تمهیدات  لازم را در زمینه آماده به کار ماشین آلات در محل های تعیین شده به عمل  خواهد آورد.