آغاز طرح مرمت و ترمیم سردهانه‌های رودخانه «کر» در خرامه 

همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، عملیات اجرایی طرح مرمت و بازسازی سردهانه‌های رودخانه «کر» در شهرستان خرامه توسط شرکت آب منطقه‌ای فارس آغاز شد.

به گزارش برقاب :  آغازطرح مرمت و ترمیم سردهانه‌های رودخانه «کر» در شهرستان خرامه  . به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، همزمان با سالگرد پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی، با حضور محسن نعمتی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس، الله‌کرم رنجبر فرماندار شهرستان خرامه، حجت‌الاسلام والمسلمین کشاورز امام جمعه خرامه و دیگر مسئولان شهرستان در محل امامزاده ابراهیم خرامه، آیین آغاز طرح ترمیم سردهانه‌های رودخانه کر شروع شد.

سیاوش بدری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس در حاشیه مراسم گفت: با توجه به وضعیت منابع آب استان، نیاز است تمامی تلاش خود را در راستای مدیریت مصرف آب به کار بندیم.

بدری افزود: سردهانه‌های واقع در مسیر رودخانه «کر» شهرستان خرامه با توجه به قدمت آنها در موقع رهاسازی آب دچار مشکل شده و میزانی از آب رها شده هدر می‌رود که به فضل خدا و در آستانه پیروزی شکوهکند انقلاب اسلامی بسیار مسرور هستم خواسته بر حق مردم با پیگیری مستمر فرماندار و امام جمعه شهرستان جامه عمل به خود پوشید‌ه و عملیات اجرایی مرمت و ترمیم سردهانه‌های رودخانه «کر» آغاز می‌شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای فارس بیان داشت: خوشبختانه تأمین اعتبار طرح مذکور نیز با پیگیری‌های ستمر به سرانجام رسید.

وی در پایان کمک و همدلی مردم خوب و نجیب منطقه و مساعدت لازم با نماینده مجری طرح را از جمله نکات مهم پیشرفت پروژه عنوان کرد.

همچنین محسن نعمتی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس به هنگام کلنگ زنی پروژه گفت: مدیریت مصرف آب در سرتاسر استان نیازی لازم و ضروری است؛ بخصوص این مهم در مناطقی از استان از جمله شهرستان خرامه که مبتلا به مشکلات کم آبی هستند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: آب همواره از نیازهای اولیه بشر بوده و چونان کالایی کمیاب باید قدر دانسته شود.

الله کرم رنجبر فرماندار شهرستان خرامه نیز در سخنانی آغاز عملیات اجرایی طرح مرمت و بازسازی سردهانه‌های رودخانه کر در منطقه خرامه را از خواسته‌های به حق مردم دانست و ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر پروژه به بهره‌برداری برسد و با نزول باران رحمت الهی شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین کشاوز امام جمعه خرامه هم طی بیاناتی دهه مبارک فجر را به حضار تبریک گفت و کشاورزان منطقه را به آموزه دینی قناعت و صرفه‌جویی مصرف بهینه آب توصیه کرد.

در پایان نیز امین نیکزاد نماینده مجری طرح مرمت و بازسازی، اجزای طرح را برای حاضران تشریح کرد و گفت: ۲۰ سردهانه رودخانه در شهرستان خرامه شامل ۹ سردهانه بند موان، ۹ سردهانه بند حسن آباد، و ۲ سردهانه بند جهان آباد، با اعتبار اولیه ۲۷۰ میلیارد ریال در دو بخش مشاوره و پیمانکاری در فاصله ۱۵۰ کیلومتری سد دروزن واقع در رودخانه کر به طول ۲۵ کیلومتر در نزدیکی تالاب بختگان قرار دارد.

در پایان مراسم، کلنگ آغاز عملیات اجرایی مرمت و بازسازی سردهانه‌های رودخانه کر در شهرستان خرامه بر زمین زده شد. سپس حاضران به مقام شامخ شهدای منطقه در محل امامزاده ابراهیم شهرستان خرامه ادای احترام کردند.

لازم به ذکر است شهرستان خرامه در ۷۵ کیلومتری مرکز استان فارس قرار گرفته است. بیش از هزار حلقه چاه و تعدادی موتور پمپ‌ بر روی رودخانه کر در شهرستان خرامه، سبب شده است معیشت اکثر مردم شهرستان از طریق کشاورزی تأمین شود.