مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در گفت‌وگوی پاون مطرح کرد

آغاز دور جدید مدیریت سدهای سیستان و بلوچستان با ورود سامانه بارشی جدید

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های موسسه تحقیقات منابع آب مبنی بر فعال شدن سامانه بارشی جدید در استان سیستان و بلوچستان، رهاسازی آب سدهای حوزه جنوبی استان از جمله سدهای پیشین، زیردان، خیرآباد، شی‌کلگ و ماشکید علیا در حال انجام است.

به گزارش برقاب، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در پی وقوع بارش‌های کم‌سابقه روزهای اخیر که از ششم اسفند در ۱۱ شهرستان سیستان و بلوچستان آغاز شد، سیلاب‌های متعددی به‌وقوع پیوست که بخشی از این سیلاب‌ها به واسطه کارایی و کاربرد سدها مهار شد و از بروز خسارات مالی شدید و جانی پیشگیری کرد.
حجم بارندگی روزهای اخیر این استان بین ۳۰۰ میلی‌متر تا ۵۶۰ میلی‌متر به ثبت رسید و با وجود سدهایی که جانمایی آنها به درستی لحاظ شده بود، از این حجم بارشی به عنوان امکان و فرصتی مناسب برای تامین آب شرب هموطنان این خطه از سرزمین بهره‌برداری مناسب صورت گرفت و از شدت خسارات مالی وارده نیز کاسته شد.
براساس گزارش هواشناسی موج جدید بارشی این روزها بار دیگر بلوچستان را تحت‌تاثیر خود قرار داده و بر این اساس ذخایر آب سدهای جنوب سیستان و بلوچستان بار دیگر مدیریت می‌شوند.
به منظور باخبر شدن از جزئیات و چند و چون مدیریت سدها و منابع آبی استان سیستان و بلوچستان با ورود سامانه بارشی جدید به سراغ محمدامین بارانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان رفتیم.
بارانی در این باره گفت: با توجه به هشدارهای هواشناسی و اطلاعات موسسه تحقیقات منابع آب کشور، در کنار صدور و اعلام هشدارهای لازم به شهروندان، اطلاعیه‌های لازم نیز با فرمانداری و بخشداری مکاتبه شده است و در همین راستا تخلیه سدهای این منطقه تا حد مجاز که عموما ۱۰ تا ۲۰ درصد را شامل می‌شود، در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: بر این اساس رهاسازی آب سدهای حوزه جنوبی استان از جمله سدهای پیشین، زیردان، خیرآباد، شی‌کلگ و ماشکید علیا در حال انجام است، ضمن اینکه آبگیری مناسبی در این سدها صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان بر تاثیر انکارناپذیر سدها در مهار سیلاب تاکید و خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از هرگونه خسارات احتمالی در پی‌ فعال شدن سامانه بارشی جدید درکنار پیشبرد تمهیدات مختلف، همه گروه‌های عملیاتی این شرکت در حالت آماده‌باش قرار دارند.
بنا بر این گزارش مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان در این باره اعلام کرد: با ورود سامانه بارشی به استان از ۹۰ ایستگاه هواشناسی و باران سنجی گزارش باران مخابره شده است که بر این اساس از زرآباد ۳۶میلی‌متر، فرودگاه ایرانشهر ۱۹.۲میلی‌متر، سراوان ۲۰.۲میلی متر و مهرستان ۱۷.۲ میلی متر باران گزارش شده است.
وی افزود: سامانه بارشی فعلی تا اواخر وقت چهارشنبه دراستان سبب بارش باران گاهی رگبار و رعد وبرق و احتمال بارش تگرگ و وزش تند باد خواهد شد که عمده بارش در جنوب غرب استان انتظار می‌رود. همچنین پنجشنبه در سطح استان جوی آرام همراه با وزش باد ملایم تا متوسط و جمعه در نواحی مرکزی و جنوبی وزش باد متوسط تا نسبتا شدید رخ خواهد داد. از اواخر وقت جمعه تا یکشنبه سامانه بارشی جدید در استان فعال خواهد بود که عمده بارش روی دریا و نوار ساحلی انتظار می‌رود.