آبشار لاتون

آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران با ارتفاع ۱۰۵ متر در ۱۴ کیلومتری شهر ساحلی لوندویل قرار دارد. این آبشار بعد از روستای «کوته کومه» و در انتهای جاده‌ای خاکی واقع شده است. علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار […]

آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران با ارتفاع ۱۰۵ متر در ۱۴ کیلومتری شهر ساحلی لوندویل قرار دارد. این آبشار بعد از روستای «کوته کومه» و در انتهای جاده‌ای خاکی واقع شده است.

علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد.

این آبشار در سال ۱۳۹۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای کاسپین می‌شود.

حجم آب آبشار لاتون زیاد نیست اما همیشه جریان دارد. از زیبایی‌های دیگر اطراف لاتون جاده‌ای زیبا میان جنگل است که البته در زمستان و روزهای بارانی عبور از آن خطرناک است.

قله اسپیناس در پشت آبشار منظره جالبی دارد و دشت‌های بالادست که چراگاه دام روستاییان است چشم‌ها را خیره می‌کند.

آبشار لاتون مقصد کوهپیمایی افرادی است که از سمت اردبیل و دریاچه سوها می‌خواهند در این منطقه گردش کنند.

File:LATON10.jpg

File:LATON11.jpg

File:LATON12.jpg

File:LATON15.jpg

File:LATON20.jpg