اخبار جهاد کشاورزی

برگزاری اولین نشست مشترک تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در استان یزد

به همت مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی استان یزد اولین نشست مشترک تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با حضور محققین معین مراکز تحقیقات شوری و آموزش کشاورزی، مروجین مسئول پهنه های کشاورزی و مسئولین ادارات ترویج شهرستان های استان در محل مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی برگزار گردید.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، در این همایش یکروزه رزا قوچانی مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان ضمن تاکید بر نقش اثرگذار مروجین و محققین در افزایش بهره وری بخش کشاورزی ساماندهی مراکز جهاد کشاورزی و شبکه های ترویج در شهرستانها را از اهداف مهم آینده این مدیریت برشمرد.

پیام تبریک رییس سازمان جهادکشاورزی استان یزد به مناسبت روز خبرنگار

مهندس سجادی پوررئیس سازمان جهادكشاورزي استان یزد، به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار پیام تبریکی به شرح ذیل صادر کرد:

تعطیلی کشاورزی، راه حل مشکل آب یزد نیست

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر یزد در بخشی از خطبه های نمازجمعه یزد راهکار حل مشکل آب یزد را استفاده صحیح از منابع آب موجود توسط عموم مردم و بهره مندی از شیوه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی دانست .

بازدید از  پروژه سرشاخه کاری درختان گردو و سیستم آبیاری کوزه‌ای در دهستان شیرکوه

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي يزد و مدیر باغبانی سازمان از دو پروژه سرشاخه‌کاری درختان گردو و سیستم آبیاری کوزه‌ای اجرا شده در دهستان شیرکوه، بازدید نمودند.

در این بازدید میدانی  درختان گردو سرشاخه‌کاری شده در سال‌های 1395 تا 1397 ، میزان گیرایی پیوند و روند اجرایی پروژه بررسی گردید. در این بازدید مهندس کاشانی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان عنوان نمود که گیرایی پیوندک‌ها به خوبی انجام گرفته و بومی سازی آن نقش مهمی در همه گیری آن در بین کشاورزان خواهد داشت. انتخاب درختان مرغوب و با عملکرد بالا نقش مهمی در افزایش تولید و بهره‌وری خواهد داشت.

درخواست دانشگاه کشاورزی رامین خوزستان برای احداث نیروگاه تولید برق پراکنده

معاون اداری و مالی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با اشاره به قرارداد وزارت علوم و وزارت نیرو برای احداث نیروگاه‌های تولید برق پراکنده یا DG، گفت: درخواست داده‌ایم که دانشگاه ما برای احداث این نیروگاه‌ها در اولویت‌ قرار گیرد.

علیرضا شافعی‌نیا با بیان این‌که بحث مدیریت سبز در این دانشگاه از ابتدای سال 93 آغاز شد، اظهارکرد: به منظور حرکت در راستای دانشگاه سبز، در اولین قدم به منظور صرفه‌جویی در مصرف برق، تمام بخاری‌‌ها و آبگرمکن‌های برقی در سطح تمام ساختمان‌ها و خوابگاه‌ها جمع‌آوری شد.

بحران دامن‌گير آب در كشاورزي

فاطمه گنج‌كريمي ،صرفه‌جويي اگر مقرون به صرفه نباشد قابل اجرا نيست کم بارشی، وضعیت نامناسب منابع آب زیرزمینی و اقتصاد نامتوازن بخش آب و انرژی تهدیدی جدی تلقی می‌شود

 

تا زمانی که سه میلیارد متر مکعب فاضلاب خام جمع‌آوری و تصفیه نشده و در پهنه آب‌های سطحی و زیرزمینی رها می‌شود، بحران وجود دارد

اجراي آزمايشي طرح ميز خدمت در سازمان جهاد كشاورزي

با توجه به دستورالعمل دولت مبني برممنوعيت ارائه خدمات دستگاهاي دولتي از اول تير ماه در محلي غير از ميز خدمت و به منظور آمادگي و رفع نواقص و كمبودها اين طرح بصورت آزمايشي از تاريخ 97/3/29 در سازمان جهاد كشاورزي آغاز شد.

سجادي پور رئيس سازمان در اين مراسم  درجمع معاونين و مديران با بيان اينكه ميزخدمت به نوعي ويترين و نماد هر سازماني است اظهار داشت: توانمند ترين  و كاربلدترين فرد هرمجموعه بايد درميز خدمت مستقر شود تابتواند بطور كامل پاسخگوي مراجعين باشد.

صرفه جویی 10 برابری آب بخش کشاورزی در فضای گلخانه ای

گلخانه ها ،  راهبرد استفاده بهینه از آب می باشند و در مقایسه با تولید محصولات کشاورزی در فضای باز نزدیک به 10 برابر صرفه جویی در مصرف  آب دارند .

 

مدیر باغبانی این سازمان با بیان این مطلب گفت :در سال جاری نزدیک به 450هزار تن محصولات سبزی وصیفی از قبیل خیار سبز ،گوجه فرنگی ،فلفل دلمه ،بادمجان ،توت فرنگی و، شانزده میلیون از انواع گل های زینتی شاخه بریده  و 1700تن قارچ در گلخانه های استان تولید وبه بازار مصرف عرضه شده است.

بیش از 24000 هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار دارند.

تا کنون بالغ بر 24000 هکتار از اراضی استان تحت پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار گرفته است و در حال حاضر برای آبیاری های تحت فشار (قطره ای ، تیپ و ... ) مبلغ 100 میلیون ریال و برای آبیاری های کم فشار 45 میلیون ریال کمک بلاعوض در اختیار کشاورز به عنوان مشوق اجرای طرح های آبیاری های نوین قرار می‌گیرد

برگزاری کارگاه آموزشی "سازگاری با کم آبی در بخش کشاورزی" در استان یزد

اولین کارگاه آموزشی استانی "سازگاری با کم آبی در بخش کشاورزی" به میزبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تفت  در محل کانون فرهنگی تربیتی ولایت این شهرستان برگزار گردید.

Pages