سایز متن   /

از سامانه پیشرفته اجرای بازار برق ایران به عنوان دستاورد بزرگ پژوهشی در بخش سازوکارهای پویش هر هفته_ الف_ب_ ایران در مراسم آغاز به کار جشنواره مجازی پژوهش و فناوری سال 99 رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز سه‌شنبه  پروژه “سامانه پیشرفته بازار برق ایران” را که طرحی پژوهشی است و در شرکت مدیریت شبکه ی برق ایران با همکاری پژوهشگران پژوهشگاه نیرو در قالب 8 پروژه، از اردیبهشت سال 95 آغاز شده را پس از ارائه گزارش داود فرخزاد مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، به بهره‌برداری رساند.
ایده اصلی طراحی این سامانه، افزایش ایمنی شبکه برق با یکپارچه سازی برنامه ریزی آرایش تولید واحدهای نیروگاهی است.
بهره برداری بهینه از شبکه برق شامل یک فرآیند طولانی و پیوسته است که از برنامه ریزی تعمیرات سالیانه شروع، با برنامه های تعمیرات کوتاه مدت ادامه و به برنامه آرایش تولید میان روزی و سپس تسویه حساب خرید و فروش برق ختم می شود. صحت این فرآیند وابسته به آگاهی و برنامه ریزی مناسب از وضعیت بار شبکه، وضعیت سوخت و وضعیت آب پشت سدها است. بر این اساس در این پروژه اهدافی چون برنامه ریزی فنی و اقتصادی منابع سوخت و آب با توجه به شرایط مختلف شبکه برق ایران، پیش بینی بار شبکه برق به صورت ساعتی، برنامه ریزی فنی و اقتصادی آرایش واحدهای نیروگاهی بازار روزانه و میان روزی، طراحی و توسعه نرم افزار شبیه سازی و داده کاوی بازار برق ایران جهت طراحی، پایش و تحلیل بازار برق ایران و طراحی و توسعه سیستم تسویه حساب بازار برق ایران با افزایش سرعت محاسبه ها و گزارش گیری متنوع دنبال شده است.
از مزایای اصلی این طرح می تواند به کاهش هزینه های صنعت برق ناشی از بهره برداری بهینه تر از شبکه برق کشور، افزایش امنیت شبکه برق کشور ناشی از مدلسازی قیود شبکه و تهیه آرایش های تولید میان روزی، بومی سازی نرم افزارهای بازار برق در داخل کشور، در اختیار بودن سورس کد برنامه ها جهت تکمیل و توسعه در راستای پدافند غیر عامل، پشتیبانی سریع با هزینه نگهداری کمتر نسبت به نمونه خارجی، امکان توسعه و  بروز رسانی نرم افزارها باتوجه به توسعه شبکه و تغییر قوانین بازار برق و صرفه جویی اقتصادی در تهیه نرم افزار نسبت به مشابه خارجی اشاره کرد.
قبل از اجرای این طرح، بازار برق با چالش های مختلفی مانند عدم توانایی در مدل سازی کامل قیود شبکه که باعث کاهش ضریب اطمینان در بهره برداری ایمن از شبکه می شد، افزایش هزینه های صنعت برق ناشی از اختلاف برنامه های آرایش تولید تهیه شده توسط بهره بردار سیستم و بهره بردار بازار، عدم امکان تهیه نرم افزارهای مشابه از خارج از کشور، غیر مکانیزه بودن بسیاری از فرآیندها بین بخش های درگیر در تهیه آرایش تولید نیروگاه ها و زمان بر بودن فرآیندهای برنامه ریزی تعمیرات و آرایش تولید که گاهی منجر به کاهش دقت در تهیه خروجی های مورد نظر می شد دست به گریبان بود.
این طرح شامل بخش های تدوین و طراحی نرم افزار بازار میان روزی، طراحی و توسعه نرم افزار تسویه حساب بازار برق ایران، طراحی و توسعه نرم افزار پیش بینی بار شبکه برق ایران، برنامه ریزی تعمیرات واحدهای نیروگاهی با لحاظ محدودیت منابع سوخت و آب، طراحی وتوسعه نرم افزار شبیه ساز بازار برق ایران و طراحی و توسعه نرمافزار دادهکاوی و استقرار سیستم نوین و مستمر داده‌کاوی در بازار برق ایران است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد