سایز متن   /

آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب، بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب به منظور اندازه‌گیری پارامترهای کیفی آب در محل نمونه‌گیری و با هدف از بین‌بردن خطاهای ناشی از حمل‌ونقل نمونه و به‌دست آوردن نتایج دقیق‌تر خدمت‌رسانی در مناطق دورتر، استفاده در مناطق کوهستانی و سخت‌گذر و همچنین استفاده در زمان وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و … راه‌اندازی شد.

آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب با مجهز بودن به ادوات قابل حمل نظیر دستگاه مولتی پارامتر جهت اندازه‌گیریPH  و EC و دستگاه اسپکتروفتومتر قادر به آنالیز نیترات، نیتریت، فسفر کل آمونیاک، آمونیوم، سیانید و … به‌صورت آنلاین و در محل فعال است. این آزمایشگاه همچنین با در اختیار داشتن دستگاه تیتراتور و روش تیتراسیون، آزمون قلیائیت در فنل فتالئین، متیل اورانژ و قلیائیت کل را محاسبه می‌کند.

یکی از مهمترین امتیازات آزمایشگاه سیار، تثبیت نمونه‌ها در محل نمونه‌برداری است. نمونه‌ها از نظر اندازه PH  و EC  کنترل شده و سپس عملیات فیلتراسیون با پمپ خلاء موجود در آزمایشگاه سیار انجام می‌شود.

از جمله فعالیت‌ها و اقدامات موثر آزمایشگاه سیار موسسه تحقیقات آب در سال‌های گذشته، می‌توان به برداشت نمونه در پروژه طرح انتقال آب دز به قمرود به‌مدت یکسال، فعالیت در بررسی تأثیرات احتمالی تغییرات حجم آب دریاچه زاینده‌رود بر کیفیت آن، آنالیز کیفی با آب منطقه‌ای اصفهان، آزمایش پارامترهای کیفی آب‌های مورداستفاده پس از وقوع زلزله آذربایجان شرقی منطقه ورزقان با توجه به شدت آسیب‌های وارده به مناطق شهری و روستایی و عدم دسترسی به آب سالم جهت شرب مناطق زلزله‌زده اشاره کرد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد