سایز متن   /

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای خراسان رضوی،سومین جلسه کمیته صیانت از منابع آب استان با حضور تمامی اعضا در محل سد کارده برگزار گردید.

 در این جلسه محمد علایی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای با اشاره به عملکرد شرکت در حوزه مهندسی رودخانه ها افزود: طول رودخانه های استان 28600 کیلومتر می باشد که با توجه به وسعت زیاد آن نیاز به برنامه ریزی منظم و قوی در حوزه حفظ و رفع تصرفات انجام شده در حریم و بستر داریم. وی با اشاره به سیلاب هاب فصل بهار سال جاری افزود: خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام گرفته توانستیم به نحوه مطلوب سیلاب های بهار امسال را که نسبت به سال گذشته بیشتر هم بود مدیریت و تا حد امکان آن ها را در مخازن سدها برای مصارف ماه های بعد ذخیره سازی نمائیم و مابقی را نیز جهت تغذیه آبخوان دشت ها در مسیر رودخانه ها هدایت نمائیم. علایی با اشاره به طرح بازگشایی و ساماندهی رودخانه های استان گفت: داشتن پیوست اجتماعی قبل از آغاز عملیات بازگشایی رودخانه ها و مسیل های استان یک اولویت است که بدون آن نخواهیم توانست مسائل بعدی در حوزه اجتماعی و تبعات آن را مدیریت نمائیم، وی یاد آور شد مردم را در طرح های اجرایی نباید در مقابل خود قرار دهیم بلکه تعامل و تفاهم با مردم منطقه های محل اجرای پروژه ها ما را در بهره برداری صحیح و کامل از طرح ها کمک خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای افزود: بسته های پیشنهادی سرمایه گذاری را باید در اراضی مازاد بستر پس از طی تمامی مراحل قانونی و بحث در کمیته های مربوطه اجرایی نمائیم تا بتوانیم در خصوص اشتغال زایی در استان و بهره مندی مردم از این مواهب سهیم باشیم.

در این جلسه مرتضوی، معاون دادگستری استان نیز با اشاره به جایگاه مهم بحث های آب و تأثیرات مدیریت صحیح آن بر زندگی مردم افزود: در شرایطی که استان خراسان رضوی به لحظ آب و هوایی دارد، برای قطره قطره آب منابع سطحی و زیرزمینی باید برنامه ریزی گردد تا بتوانیم از این نعمت الهی برای افزایش تولید در منطقه و اشتغال زایی استفاده نمائیم.

 

یازدهمین تفاهم نامه مدیریت مشارکتی منابع آب در خراسان رضوی مبادله شد

در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان بردسکن، یازدهمین تفاهم نامه مدیریت مشارکتی منابع آب استان خراسان رضوی مابین شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی و انجمن صنفی کشاورزان بردسکن در محل فرمانداری این شهرستان مبادله شد.

به گزارش روابط عمومی، این نشست با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری، مدیرعامل، معاونان و مدیران شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، فرماندار، نماینده مردم شریف بردسکن، امام جمعه، دادستان، نمایندگان تشکل های کشاورزی و مدیران سایر دستگاه های اجرایی شهرستان برگزار شد.

محمد علایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در نشست ستاد بحران شهرستان بردسکن با اشاره به اینکه در دشت بردسکن و کاشمر سطح آب زیرزمینی سالانه به طور متوسط 94 و 57 سانتی متر افت می کند گفت: در صورت عدم مدیریت برداشت از آبخوان این دو دشت کمتر از 5 سال آینده بخش هایی از این دو شهرستان متروکه خواهد شد.

علایی تاکید کرد: در طرح همیاران آب و با امضای تفاهم نامه مدیریت مشارکتی، تشکل های قانونی کشاورزان تصدی گری آب را بر عهده خواهند گرفت.

احمد فرزانه، دادستان بردسکن نیز در این نشست با تمام تمام از اجرای طرح همیاران حمایت می کنیم و تمام مسئولان شهرستان برای اجرای دقیق آن تلاش داشته باشند.

وی با اذعان بر اینکه دادستانی آمادگی رسیدگی به تخلفات آبی در حوزه رودخانه ها را دارد افزود: با مشارکت دستگاه های ذیربط، باید از تصرف و تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها قبل از وقوع آن جلوگیری شود.

گفتنی است پس از این نشست مدیران و مسئولان استانی و شهری از سد دهن قلعه واقع در شهرستان بردسکن بازدید داشتند و محمد علایی، با اهالی روستاهای بالادست این سد دیدار صمیمانه داشت و دستورات لازم برای رسیدگی فوری به مشکلات مردم را صادر کرد.

حجت علی شایانفر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی در بازدید از مناطق مستعد وقوع آبگرفتگی و آب شستگی ناشی از سیلاب در شهرستان بردسکن گفت: رودخانه، خانه رود است، اگر خانه رود را تخریب کنیم خانه ما را خراب خواهد کرد.

شایانفر با اشاره به اینکه تغییرات آب و هوایی در وقوع سیلاب های اخیر نقش قابل توجهی داشته اند گفت: مدیریت بحران تنها یک مسئول ندارد، بلکه یک مسئولیت فرابخشی است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد