سایز متن   /

ناسا قراردادی را با دانشگاه کارنگی ملون برای تولید یک ربات خودران ماه نورد منعقد می کند که وظیفه آن اکتشاف تنها قمر کره زمین برای یافتن آب است.

به گزارش نیواطلس، ربات ماه نورد مذکور که مون رنجر نام دارد، قرار است تا اوایل سال آینده میلادی آماده شود و برای بررسی وجود آب در کره ماه به یکی از قطب های این سیاره فرستاده می شود.

سازمان ناسا به دنبال پیشبرد طرحی جاه طلبانه موسوم به آرتمیس است که در قالب آن انسان بطور دایم در ماه سکونت خواهد کرد. یکی از اجزای این طرح بررسی سطح ماه برای یافتن آب و یخ در این قمر زمین است.

با توجه به این که فضانوردان نمی توانند وقت و انرژی خود را صرف این کار کنند، ربات های ساده و کوچکی برای مدت یک هفته سطح ماه را جست و جو می کنند تا منابع آب و یخ احتمالی ماه شناسایی شود. قرار است این کار قبل از فرارسیدن فصل سرما در قطب های ماه انجام شود تا به تجهیزات الکترونیکی ربات های مریخ نورد آسیبی نرسد.

ماه نوردی که به این منظور تولید می شود ابعادی به اندازه یک چمدان خواهد داشت و وزن آن ۱۱ کیلوگرم است. این ربات خودران همچنین نقشه های سه بعدی از سطح ماه تهیه می کند. این ربات کوچک تر از آن است که سیگنال های رادیویی خود را به زمین بفرستد و لذا داده های جمع آوری شده را به یک ماه نورد بزرگتر منتقل می کند.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد