سایز متن   /

ماهواره ها چطور زندگی را آسان می کنند؟

مدیرکل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری گفت: ماهواره ها در انتقال داده و خدمات پهن باند، خدمات سیار ماهواره ای، ویدیو و برودکست، خدمات ارزش افزوده، صنایع دفاعی، ارتباطات و اطلاعات، پست و حمل و نقل، سلامت و آموزش، بانک و تجارت و بلایا و خدمات اضطراری کاربرد دارند.

مدیرکل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری گفت: ماهواره ها در انتقال داده و خدمات پهن باند، خدمات سیار ماهواره ای، ویدیو و برودکست، خدمات ارزش افزوده، صنایع دفاعی، ارتباطات و اطلاعات، پست و حمل و نقل، سلامت و آموزش، بانک و تجارت و بلایا و خدمات اضطراری کاربرد دارند.
علی صادقی نائینی شامگاه دیشب (سه شنبه-13 مهرماه) در سلسله برنامه های استرومینار مرکز آموزش نجوم ادیب وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان که به مناسبت هفته جهانی فضا برگزار شد، اظهار کرد: سیزدهم تا 19مهرماه هفته جهانی فضا نامگذاری و شعار امسال «ماهواره ها زندگی را آسان می کنند» انتخاب شده است.
وی با بیان اینکه هفته جهانی فضا از سوی سازمان ملل 4 تا 10اکتبر هر سال جشن گرفته می شود، آشنایی جوامع و مردم با یک موضوع استراتژیک همچون فضا را دلیل این نامگذاری عنوان کرد
دبیر کارگروه سنجش از دور شورای عالی فضایی با اشاره به شعار امسال هفته جهانی فضا، گفت: در طبقه بندی ماهواره ها از حیث کاربرد و استفاده به4نوع ماهواره های مخابراتی، سنجش از دور، ناوبری و اکتشافات فضایی تقسیم می شوند که ماهواره های اکتشافات فضایی به حوزه نجوم می پردازد و ماموریت های فضای فرازمینی را در بر می گیرد.

صادقی افزود: سه نوع ماهواره نخست با زندگی مردم در ارتباط است و کاربردهای بسیاری در زندگی بشر دارند.
وی با بیان اینکه شروع عصر فضا به دهه 50 و جنگ سرد بین شوروی سابق و امریکا باز می گردد، تصریح کرد: هر کدام از این دو ابرقدرت برای نشان دادن قدرت خود تلاش کردند و کمک زیادی به پیشرفت فناوری فضایی داشتند.
مدیر پروژه شبکه بین المللی چارتر ادامه داد: ماهواره ها از نوع مدار به دور زمین به سه دسته تقسیم می شوند. انواع ماهواره ها با توجه به نوع مدار به دو صورت ارتفاع ماهواره از سطح زمین و سرعت حرکت ماهواره در نظر گرفته می شوند که بین 10 هزار تا 28 هزار کیلومتر بر ساعت است.
صادقی افزود: ماهواره های این گروه به سه مدار leo، geo و neo تقسیم می شوند.
وی اضافه کرد: مدار ژئو که مدار یونیک است سرعت حرکت مدار با سرعت چرخش زمین برابر می شود و از دید زمین ماهواره ثابت است. این نوع ماهواره ها کاربردهای مهم در حوزه مخابراتی هواشناسی دارند.
کارشناس نقشه برداری و سنجش از راه دور تصریح کرد: ماهواره های ژئو در ارتفاع حدود 36هزار کیلومتری از سطح زمین بر روی استوا قرار دارند و در سال 1945 اولین بار توسط آرتور سی کلارک محاسبه شدند.
صادقی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 500ماهواره در این مدار قرار دارد، تاکید کرد: چون مدار مهمی است. هر کشوری که بخواهد ماهواره داشته باشد باید با سازمان مرکزی در ژنو هماهنگ شود.
وی در خصوص ماهواره های مدار لئو گفت: این نوع در ارتفاع 200 تا 2500کیلومتر از سطح زمین در مدار قطبی شمالی جنوبی قرار دارند و معمولا ماهواره های سنجش از دور از این نوع هستند.
عضو کمیته سازمان نقشه برداری کشور ادامه داد: این ماهواره ها در مدت کمتر از دو ساعت یک مدار را طی می کنند و از دید ناظر زمینی متحرک هستند و ماهواره های نئو دسته بعدی است.
صادقی گفت: در دنیا منظومه های ماهواره ای باب شده و این ماهواره ها با هم در ارتباط هستند و موارد را به شبکه ماهواره انتقال می دهد.
وی کاربردهای ماهواره ها را در انتقال داده و خدمات پهن باند، خدمات سیار ماهواره، ویدیو و برودکست، خدمات ارزش افزوده، صنایع دفاعی، ارتباطات و اطلاعات، پست و حمل و نقل، سلامت و آموزش، بانک و تجارت و بلایا و خدمات اضطراری عنوان کرد.
مدیرکل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری اظهار کرد: برای تعیین موقعیت جهانی 4 سیستم وجود دارد و این 4 دسته بیش از 120 ماهواره است که بیشترین آن متعلق به چین است که بین 50تا 60ماهواره دارد.
وی در مورد نحوه کار سامانه های ناوبری گفت: موقعیت یابی و مکان سنجی در هر زمان و مکان را انجام می دهد. مراکز کنترلی دارند که ماهواره ها و بخش زمینی به صورت حلقه باهم در ارتباط هستند و بخش زمینی مختصات زمان را می دهد و فرکانس بر اساس ثانیه های ماهواره ها و سیستم زمینی مختصات کلی حساب می شود.
صادقی با بیان اینکه در نقشه برداری دو موضوع ترفیع و تقاطع داریم، گفت: ترفیع به معنی این است که مختصات نقطه ای که ایستادیم را نمی دانیم و تقاطع برعکس است یعنی مختصات نقطه ای را می خواهیم که دسترسی به آن نداریم.
دبیر کارگروه سنجش از دور شورای عالی فضایی افزود: ماهواره ناوبری با ترفیع است و کار ماهواره ناوبری اندازه گیری فاصله هاست.
صادقی در مورد انواع ماهواره های GNSS، گفت: شامل ماهواره های gps, glonass,galileo و beidou است.
وی به معرفی یک نرم افزار کاربردی پرداخت و گفت: نرم افزار جی پی اس اسنشیال در موقعیت یابی دریایی، ریلی، جاده ای و هوایی موثر است. به کمک آن می توان کشاورزی دقیق، خدمات مبتنی بر مکان، مدیریت رخدادهای طبیعی، جی آی اس، نقشه برداری و عملیات نظامی انجام داد.
عضو کمیته سازمان نقشه برداری کشور در خصوص ماهواره های سنجش از دور تصریح کرد: علم و فناوری است که به وسیله آن می توان بدون تماس فیزیکی مشخصه های اشیا و یا پدیده ها را اخذ، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل کرد.
صادقی با تاکید بر اینکه اولین وسیله سنجش از دور چشم است، افزود: در ماهواره سنجش از دور از یو وی تا مایکروویو را می بینیم.
وی مزیت های سنجش از دور را پوشس گسترده، در دسترس در کل زمین، زمان محور و مکان محور بودن آن، دقت و صحت داده ها، سرعت در دسترسی و قیمت مناسب در مقیاس بزرگ اعلام کرد.
صادقی چالشهای سنجش از دور ایران و منطقه را امنیت غذایی، آتش سوزی و تخریب جنگلها و مراتع، انواع آلودگی های زیست محیطی، کمبود منابع آب، افزایش ساخت و سازهای غیرقانونی، نیاز روز افزون به انرژی، چالش های امنیتی در مرزها و کشورهای منطقه و حوادث غیرمترقبه همچون خشکسالی، سیل و زلزله معرفی کرد.
به گفته مدیرکل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری اهمیت نقشه و اطلاعات مکانی در عصر حاضر را به صورت استفاده بیش از 90درصد کاربران اینترنت در دنیا از داده های مکانی دانست و گفت: همچنین ارزش اقتصادی ایجاد شده برای هر شهروند 105 دلار در سال و برای تمام شهروندان 347میلیارد دلار در سال است.
عضو کمیته سازمان نقشه برداری کشور ادامه داد: همچنین تاثیرات اقتصادی اجتماعی حوزه حمل و نقل موجب کاهش 12 درصدی در زمان سفر معادل 50 ساعت در سال برای هر نفر و کاهش 5درصدی گازهای گلخانه ای به میزان 1687میلیون تن در سال و سوخت ذخیره شده معادل 22 میلیارد لیتر است.
صادقی دیگر منافع را ارزش اقتصادی ایجاد شده در صنایع حداق 20 صنعت ژیوماتیک دانست و گفت: کاهش 20 درصدی زمان واکنش به شرایط اورژانس و کاهش مرگ و میر می شود.

ایسنا
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد