سایز متن   /

در سی امین قسمت برنامه رادیویی پرتو که از صدای مرکز سمنان پخش شد، در خصوص راهکارهای کاهش آلودگی نوری مطالب کارشناسی ارائه گردید.

کارشناس شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان در این برنامه با اشاره به این که آلودگی نوری به روشن شدن بیش از حد یک محیط براثر نورهای مصنوعی گفته می شود بیان داشت: آلودگی نوری موجب کم فروغ شدن ستارگان و اجرام آسمانی شده و به اکوسیستم آسیب می رساند.

محمدعلی نصیری افزود: این نوع آلودگی یکی از اثرات جنبی زندگی صنعتی شهری است که به طور ساده وقتی پرتوهای نور یک چراغ درست به سمت زمین نشانه گیری نشده باشد و بخشی از آن به دلیل نصب نادرست به سمت بالا سوق داده شوند، موجب برافروختگی و یا سیاهی آسمان می شود.

وی با بیان این که برخی از منابع تولید آلودگی ها در شهرها شامل؛ نور تابلوهای تبلیغاتی، نور خیابان و میادین و نورپردازی اِلمان های شهری می باشد اضافه کرد: در تعریف آلودگی نوری سه واژه ی زمان، مکان و کیفیت از اهمیت والایی برخوردار هستند.

وی اظهارداشت: غیرفعال نمودن نورهای اضافی در روز و جایگزین نمودن نور طبیعی، بهره گیری از نورهای مناسب برای مکان های خاص و استفاده از لامپ های LED  و SMD  برای روشنایی محل مورد نظر، از جمله راهکارهای ساده ای هستند که با رعایت آنها تا حد چشمگیری آلودگی نوری کاسته می شود.

گفتنی است: در بخش نمایشی “آقا و خانم پیک” پیرامون طرح برق امید و تفکیک مشترکین به سه دسته، کم مصرف، خوش مصرف وپرمصرف وهمچنین نحوه برخورداری مشترکین کم مصرف از تخفیفات 100 درصدی در راستای این طرح، میان پرده نمایشی آموزشی به روی آنتن رفت.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد