سایز متن   /

پژوهشگران آمریکایی، لامپ های LED بسیار کوچکی ابداع کرده اند که انعطاف پذیر هستند و می توانند عناصر مناسبی برای ابزار پوشیدنی باشند.

پژوهشگران” دانشگاه تگزاس در دالاس”( UTD)، روشی برای ابداع میکرو لامپ های LED ارائه داده اند که امکان جمع شدن ، پیچ خوردن، برش خوردن و چسبیدن به سطوح گوناگون را برای آنها فراهم می کند.

لامپ های LED، کاربردهای فراوانی دارند و در تجهیزات گوناگونی از جمله نمایشگرها، تجهیزات الکترونیکی و حتی بیلبوردهای تبلیغاتی به کار می روند. دلیل کاربردهای گوناگون لامپ های LED این است که سبک، باریک و کم مصرف هستند.

میکرولامپ های LED، بسیار کوچک هستند و وضوح آنها بیش از بقیه لامپ های LED است. کوچک بودن این لامپ ها موجب می شود که برای ابزار کوچک مانند ساعت های هوشمند، مناسب باشند؛ اما می توان مجموعه ای از آنها را نیز برای ابزار بزرگتر مانند نمایشگر تلویزیون به کار گرفت.

میکرولامپ جدیدی که پژوهشگران دانشگاه تگزاس ارائه داده اند، با هدف به کار رفتن در ابزار پوشیدنی قابل خم شدن ابداع شده است.

دکتر” مون کیم”( Moon Kim)، از پژوهشگران این پروژه گفت:بزرگترین مزیت پژوهش ما این است که یک لامپ LED انعطاف پذیر با قابلیت جدا شدن ابداع کرده ایم که تقریبا می تواند به هر ابزاری متصل شود. این لامپ را می توان به لباس نیز وصل کرد و حتی اگر لباس چروک شود، لامپ سالم باقی خواهد ماند. اگر نیمی از لباس نیز برش داده شود، نیم دیگر لامپ قابل استفاده خواهد بود.

پژوهشگران، این لامپ انعطاف پذیر را با روشی موسوم به” اپیتاکسی از راه دور”( remote epitaxy) انجام دادند که طی آن، لایه نازکی از کریستال های LED روی سطح ویفر کریستال یک یاقوت کبود قرار گرفت.

لامپ LED معمولا روی ویفر باقی می ماند، اما پژوهشگران یک لایه نچسب نیز اضافه کردند تا امکان جدا شدن آن را فراهم کند. آنها لایه ای متشکل از ورقه کربن به ضخامت یک اتم را به آن افزودند تا از چسبیدن لایه جدید کریستال های LED به ویفر پیشگیری کنند.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد