سایز متن   /

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان از کشاورزان تقاضا کرد از اجاره اراضی به افراد غیر بومی که با برداشتهای بی رویه از منابع آبی موجب تخلیه آب چاه و افت سطح آب در آبخوان شده و خسارت جبران ناپذیری به منابع آبی استان می زنند خودداری کنند.

به گزارش  روابط عمومی آب منطقه‌ای لرستان، داریوش حسن نژاد اظهار داشت :در راستای صیانت از منابع آبی و بهبود وضعیت کشاوزری استان، همکاری بسیار خوب و متقابلی با جهادکشاورزی و سایر دستگاه های اجرایی شده است که شامل ابلاغ الگوی کشت، تعیین تعرفه های آب بها، حق آبه ها ، جلوگیری از برداشت بی رویه ، پر و مسلوب المنفعه نمودن چاههای غیر مجاز و… است.

وی افزود: مقدار برداشت مستقیم آبهای سطحی استان در دو حوضه کارون و کرخه شامل 2.508 میلیون متر مکعب و در طرح توسعه منابع آبی شامل 4.42 میلیون متر مکعب می باشد.

حسن نژاد در خصوص میزان برداشت از آبهای زیرزمینی در دو حوضه کارون و کرخه بیان داشت:در حوضه کرخه میزان برداشت حدود 240 میلیون مترمکعب و در حوزه کارون 37.424 میلیون متر مکعب می باشد.

و مجموع آب مصرفی ، سطحی و زیرزمینی بر اساس آمارهای موجود جهت شرب ،صنعت ، کشاورزی و فضای سبز نیز حدود یک میلیارد و 215 میلیون متر مکعب است.

مدیر عامل آب منطقه ای در خصوص منابع آب زیرزمینی از حدود 143 میلیون مترمکعب اضافه برداشت در بخش کشاورزی خبر داد و افزود: دی ماه سال ۱۳۹۷ کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، شیوه نامه اجرایی محدودیت و ممنوعیت کشت برنج خارج از استان های گیلان و مازندران را ابلاغ کرده است و  کلیه دستگاه های ذی مدخل و متولی می‌بایست نسبت به انجام وظایف خود در راستای این شیوه نامه اقدام کنند .

حسن نژاد با اشاره به ضرورت کشت برنج بصورت خشک کاری اذعان داشت: با توجه به اختلاف درآمد کشت برنج با سایر محصولات از جمله گندم ، جو و … اکثر کشاورزان تمایل به کشت برنج دارند . با کشت برنج به روش خشکی کاری می توان میزان قابل توجهی در آب صرفه جویی کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان خطاب به کشاورزان و روستاییان گفت : کشاورزان باید الگوی کشت اعلامی از طریق جهاد کشاورزی را رعایت کرده و از کشت محصولات آبدوست خودداری کنند در غیر این صورت شرکت آب منطقه ای لرستان هیچ گونه مسئولیتی در خصوص تامین آب برای محصولات خارج از الگوی کشت نخواهد داشت.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد