برگزاری نخستین کنفرانس ملی زهکشی در گرگان

Printer-friendly version
يكشنبه, دى 22, 1398
توقیف سه دستگاه حفاری غیر مجاز در 9 ماهه نخست سال جاری

نخستین کنفرانس ملی زهکشی 27 و28 فروردین ماه 99با حضور متخصصان زهکشی کشور و با موضوع زهکشی در اراضی دیم، ماندابی و شالیزاری شمال کشور به میزبانی گرگان برگزار می گردد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای گلستان با اعلام این مطلب اظهار کرد: در حال حاضر در گستره وسیعی از نقاط مختلف کشور و استان، صدها هزارهکتار طرح زهکشی در دست مطالعه، اجرا و یا بهره برداری است.

مهندس گیلک بیان کرد: مجموعه ای از انواع سامانه های زهکشی سطحی و زیرزمینی در استان گلستان و به ویژه نمونه های اجرا شده آنان در اراضی ماندابی واراضی آبی دارای مشکل ماندابی سطحی در خور توجه است. از طرفی رخداد سیلاب سال 98 در استان جنبه های دیگری از نقش سامانه های زهکشی در مواجهه با این رویداد مخاطره زا را در معرض دید متخصصان قرار می دهد ، بر همین اساس برگزاری یک رویداد مستقل ملی در جهت تلفیق دیدگاه های علمی و اجرائی در این بخش مهم از فعالیت های زیربنائی ضروری تشخیص داده شد وبرگزاری "نخستین کنفرانس ملی زهکشی و اصلاح اراضی" در دستور کار قرار گرفت.

مهندس گیلک افزود: این رویداد در شهر گرگان و با میزبانی جهاد کشاورزی، آب منطقه ای و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، موسسه تحقیقاتی و مهندسی کشاورزی، معاونت آب و خاک، گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران، کمیته ملی آبیاری و زهکشی ، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی منابع طبیعی گلستان وشرکت های مشاور برنامه ریزی و اجرا می شود

توقیف سه دستگاه حفاری غیر مجاز در 9 ماهه نخست سال جاری

رئیس اداره منابع آب کردکوی، بندرگز، ترکمن و گمیشان گفت: از ابتدای سال 98 تا انتهای آذر ماه تعداد 3 دستگاه حفاری غیر مجاز شامل دو دستگاه تراکتوری و یک دستگاه اوگر در محدوده اداره منابع آب کردکوی، بندرگز، ترکمن و گمیشان توسط اکیپ های گشت و بازرسی توقیف و به پارکینگ شرکت آب منطقه ای منتقل گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مهندس حسن درویشی اظهار کرد: با همکاری و هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی و حضور نیروهای گشت و بازرسی اداره نسبت به توقیف این تعداد دستگاه اقدام گردید.

وی افزود: حفر غیر مجاز یکی از عوامل اصلی در افت منابع آب زیرزمینی و اختلال در ارزیابی های منابع و مصارف آب زیرزمینی است.

مهندس درویشی از کلیه بهره برداران آب های زیرزمینی در سطح شهرستان خواست تا در حفاظت از منابع ارزشمند آب زیرزمینی با خودداری از اضافه برداشت و حفر چاههای غیر مجاز به یاری همکاران صنعت آب بیایند.

 
گروه خبر: