افتتاح نیروگاه بادی 50 مگاواتی آقکند دراستان آذربایجان شرقی

Printer-friendly version
پنجشنبه, آذر 7, 1398
نیروگاه‌های بادی از نظر زیست‌محیطی بسیار برای کشور مهم است

نیروگاه بادی 50 مگاواتی آقکند در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی افتتاح شد

هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان شرقی و در هفته هفتم پویش ملی #هرهفته_الف_ب_ایران، نیروگاه 50 مگاواتی بادی آق‌کند در شهرستان میانه با دستور رئیس‌جمهور افتتاح شد.

هم‌زمان با سفر امروز کاروان تدبیر و امید به استان آذربایجان شرقی و در حاشیه برگزاری جلسه شورای اداری این استان، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور پس از شنیدن گزارش رضا اردکانیان، وزیر نیرو که از محل نیروگاه بادی آقکند در شهرستان میانه ارائه شد، دستور افتتاح این نیروگاه را صادر کرد.
این مزرعه بادی با توان تولید برق بیش از 175 هزار مگاوات ساعت در سال، هم‌زمان با هفته هفتم پویش سراسری  #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد که با افتتاح آن در روستای آقکند استان آذربایجان شرقی، برق مورد نیاز برای 104 هزار خانوار این شهرستان تامین می‌شود.
توربین‌های بادی و تجهیزات موردنیاز برای احداث نیروگاه بادی آقکند داخلی بوده و در شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا طراحی و ساخته شده است.
این نیروگاه باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت به میزان 49 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و آب به میزان 38 هزار مترمکعب شده و از انتشار 119 هزار و 200 تن آلاینده زیست محیطی جلوگیری خواهد کرد.

افتتاح 227 پروژه مهم آب و برق در نیمه دوم امسال

رئیس‌جمهوری گفت: در نیمه دوم امسال 227 پروژه مهم آب و برق با اعتباری بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و این طرح‌ها عهد دولت است با مردم که اجرایی شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه شورای اداری استان آذربایجان‌شرقی و در ارتباط ویدیو کنفرانس با وزیر نیرو از محل نیروگاه بادی آقکند طی سخنانی با اشاره به آغاز پویش #هرهفته_الف_ایران از ابتدای مهرماه در کشور، گفت: بر اساس برنامه وزارت نیرو مقرر شده است در نیمه دوم امسال 227 پروژه مهم آب و برق با اعتباری بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: دولت به عنوان خادم کوچک مردم به عهدی که با مردم بسته است وفا کرده و خواهد کرد و این مهم یکی از همان قول‌هایی است که اجرایی شده است.
رئیس‌جمهور یادآور شد: از ابتدا به مردم گفته بودیم وضعیت روستاها را متحول خواهیم کرد و در این دولت توانستیم حدود هفت میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور را از نعمت شبکه آب سالم و بهداشتی برخوردار کنیم و تا پایان دولت این رقم را به 10 میلیون نفر برسانیم. این مهم در حالی که پیش از این دولت تدبیر و امید تنها 900 هزار نفر از جمعیت روستایی کشور به شبکه آب شرب دسترسی داشتند.
وی تاکید کرد: دولت در تلاش است تا روستاها شرایط مناسبی از لحاظ آب، برق، گاز، جاده، بهداشت، آموزش و اینترنت پیدا کنند که خوشبختانه در این دولت قدم‌های بسیار خوبی در این زمینه برداشته شده است.
رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح نیروگاه بادی 50 مگاواتی آقکند، گفت: نیروگاه‌های بادی از نظر زیست‌محیطی بسیار برای کشور مهم است و انرژی پاک به معنای واقعی مربوط به نیروگاه‌های تجدیدپذیر است.

گروه خبر: