افتتاح طرح چند منظوره سد و نیروگاه اومااویا در سریلانکا

Printer-friendly version
پنجشنبه, آبان 9, 1398
توسط مهندسان مهندسان ایرانی صورت گرفت

کامجو از افتتاح طرح چند منظوره سد و نیروگاه اومااویا در مناطق کوهستانی سریلانکا با هزینه بیش از ۵۵۰  میلیون دلاری خبر داد.

ناصر کامجو مدیر امور سد و نیروگاه و تاسیسات زیربنایی شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس با اشاره به افتتاح نخستین بخش از طرح بزرگ انتقال آب سریلانکا، گفت: در پی سفر رئیس جمهوری دولت نهم به سریلانکا در اردیبهشت ۸۷ موافقتنامه طرح بزرگ چند منظوره به ارزش اومااویا بیش از ۵۵۰  میلیون دلار میان روسای جمهور ۲ کشور در کلمبو امضاء شد.

او ادامه داد: طرح چند منظوره سد و نیروگاه اومااویا در استان اووآ واقع در مناطق کوهستانی مرکزی سریلانکا یکی از بزرگترین طرح‌های عمرانی این کشور است که براساس قرارداد منعقده توسط شرکت مهندسی فرآب به عنوان پیمانکار اجرایی احداث شد.

مدیر امور سد نیروگاه و تاسیسات زیربنایی شرکت مهاب قدس، اضافه کرد: طرح سد سریلانکا  چند منظوره است که آب را از یک حوزه به یک حوزه دیگر انتقال می دهد و شامل ۲ سد و یک نیروگاه ۱۲۰ مگاواتی است به طوری که این طرح علاوه بر تولید برق، آب مورد نیاز برای آبیاری زمین‌های کشاورزی را نیز تامین می کند.

کامجو بیان کرد: این طرح شامل احداث ۲ سد، بیش از ۲۰ کیلومتر تونل انتقال آب از این سدها، یک نیروگاه با ۲ واحد تولید برق در مجموع ۱۲۰ مگاوات، شبکه انتقال برق به طول ۲۳ کیلومتر از محل و اتصال آن به شبکه سراسری برق در شهر بانداراولا، تأمین آب کشاورزی بیش از ۶۰۰۰ هکتار از اراضی مستعد و آب آشامیدنی در این شهر واقع در استان اووآ (UVA) است.

او در ادامه به هزینه اجرای این سد پرداخت و ادامه داد: ۱۵% اعتبار این طرح توسط دولت سریلانکا و ۸۵% باقی مانده توسط وام جمهوری اسلامی ایران تامین می ‏شود.

 

مدیر امور سد نیروگاه و تاسیسات زیربنایی شرکت مهاب قدس اضافه کرد: براساس قرارداد مدت اجرای طرح پنج سال پیش بینی شد که کلنگ عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۹ به زمین زده شد و وزارت آبیاری و مدیریت منابع آبی به عنوان کارفرمای سریلانکایی معرفی شد. شرکت مهندسی عمرانی فرآب به عنوان پیمانکار اصلی مجری طرح با کمک چندین شرکت مهندسی پیمانکار و مشاورین خارجی کار را آغاز کرد.

کامجو گفت: اجرای این طرح دست کم هزار فرصت شغلی بطور مستقیم و صد‌ها فرصت غیرمستقیم برای مردم محروم منطقه ایجاد کرده است.

او ادامه داد: این طرح علاوه بر تولید برق، آب مورد نیاز برای آبیاری زمین‌های کشاورزی را نیز تامین  می کند.

مدیر امور سد نیروگاه و تاسیسات زیربنایی شرکت مهاب قدس در ادامه با اشاره به پروژه های دیگر در این زمینه تصریح کرد: چند طرح دیگر در کشور عمان که قرار است ۵ سد برای حفاظت از سونامی و بارندگی قرار است احداث شود و همچنین پروژه هایی در کشور های نپال،اوگاندا و نیجریه احداث می شود.

گفتنی است افتتاح بزرگترین طرح انتقال آب سریلانکا امروز با حضور مدیرعامل مهاب قدس، رئیس جمهور سریلانکا و نمایندگانی از پارلمان این کشور افتتاح می شود.

گروه خبر: