تصفیه‌خانه فاضلاب سی‌سخت به زودی به بهره‌برداری می‌رسد

Printer-friendly version
سه شنبه, مرداد 22, 1398
ساخت این تصفیه‌خانه تاکنون بیش از ۱۲۰میلیارد ریال هزینه در برداشته است.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح تصفیه‌خانه فاضلاب سی‌سخت که اجرای آن تاکنون بیش از ۱۲۰میلیارد ریال هزینه در بر داشته، ظرف یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

فیض اله پاسره در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سی‌سخت با بیان اینکه حفاظت و حراست از منابع آب و البته کاهش منابع آب در اختیار، ایجاد سیستم‌های تصفیه فاضلاب را به یک ضرورت تبدیل کرده است، اظهار داشت: با ایجاد سیستم‌های تصفیه فاضلاب در وهله اول منابع با ارزش آب زیرزمینی را از آلودگی حراست کرده و از طرفی آب مورد نیاز کشاورزی و صنعت که رقم بالایی را هم دارد از این طریق و بدون برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی تامین می‌کنیم.
وی با اشاره به استفاده از فرایند ترکیبی در تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سی‌سخت افزود: در این سیستم زيست توده‌هاي معلق و متصل به‌صورت موثري همزمان به‌کار گرفته شده‌اند که مزاياي گسترده‌تري را نسبت به فرايندهاي متداول لجن فعال(سيستم‌هاي داراي رشد معلق) دارا هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، سرپرست شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با مزیت‌های فنی ویژه این طرح گفت: در این تصفیه‌خانه که از مدرن‌ترین تجهیزات استفاده شده است، به‌دلیل استفاده از فرایندهای ترکیبی، قدرت تصفيه بيشتر و با کیفیت‌تری را شاهد هستیم.
پاسره افزود: تاکنون اجرای ۱۶ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب با تاسیسات لازم، سوله و محوطه در حال تکمیل، اجرای پکیج فرایند شامل «آشغالگیر، دانه‌گیر، متعادل‌سازی، واحد غیر هوازی (انوکسیک)، واحد هوازی، حوض ته نشینی، گندزدایی و فیلترهای تحت فشار» برای تصفیه بیشتر پساب انجام شده است.
وی با بیان اینکه دبی خروجی این تصفیه‌خانه بیش از ۱۲۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز خواهد بود، اظهار کرد: در کنار فرآیندهای تصفیه فاضلاب پکیج فرایندهای تصفیه لجن شامل هاضم تغلیظ لجن، فیلترپرس برای آبگیری از لجن و تولید کیک لجن نیز تعبیه شده است.
سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح تاکنون بیش از ۱۲۰میلیارد ریال هزینه شده و ان‌شاءالله ظرف یک‌ماه آینده برای جمعیت 10 هزار نفر به بهره‌برداری می‌رسد.

گروه خبر: