سد خرمرود تویسرکان دهه فجر امسال آبگیری می‌شود

Printer-friendly version
پنجشنبه, تير 27, 1398
سرمایه گذاری بخش خصوصی در اجرای سد خرمرود تویسرکان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در اجرای سد خرمرود تویسرکان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای استان همدان، مهندس منصور ستوده در جریان بازدید استاندار همدان از سد خرمرود گفت: پروژه سد خرمرود در گذشته به کاهش اعتبارات عملیات اجرایی آن تعطیل شده بود که با پیگیری‌های نماینده محترم مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، عملیات اجرایی آن ازسرگیری شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اعلام نمود هدف از اجرای این سد تأمین آب جهت مصارف صنعتی با 5/1 میلیون مترمکعب در سال، مصارف شرب روستایی با 3/1 میلیون مترمکعب، رهاسازی نیاز زیست‌محیطی با 1 میلیون مترمکعب و تأمین مصارف کشاورزی حق آبه پایین‌دست به میزان 3 میلیون مترمکعب در سال است.

وی تصریح کرد: سد خرم رود به‌عنوان یک طرح پایلوت کشوری در حوزه آب به‌صورت فاینانس داخلی با سرمایه‌گذاری 316 میلیارد تومانی بخش خصوصی در شهرستان تویسرکان در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینكه عملیات ساخت این سد از خردادماه سال 1396 آغاز شده است، اظهار داشت: برآورد هزینه اجرای ساخت این سد 175 میلیارد تومان است كه طبق مجوز ماده 56، سرمایه‌گذاری طرح را پیمانكار انجام می‌دهد و بعد از 3 سال دوره ساخت، دولت در مدت سه سال بعد از شش ماه دوره تنفس اصل و سود 141 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را به پیمانكار می‌پردازد.

وی گفت: مشخصات کلی طرح سد خرم‌ رود شامل ارتفاع 46 متر، عرض تاج 9 متر، طول تاج 700 متر، حجم مخزن در رقوم نرمال 8.27 میلیون مترمکعب و سطح دریاچه در رقوم نرمال 63.5 هکتار است.

ستوده افزود: سیستم‌های تخلیه‌کننده سیلاب، انحراف موقت، تخلیه تحتانی و آبگیری شرب و کشاورزی از دیگر اجزا پروژه در حال احداث سد خرم‌رود به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه این سد 24 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بیان داشت: پیشرفت فیزیکی که پروژه دارد شامل خاک‌برداری و سنگبردای که 900 هزار مترمکعب است که 78 درصد کار انجام شده و خاک‌ریزی آن 2/2 میلیون مترمکعب است که 5 درصد انجام شده است.

وی در خصوص هزینه‌های انجام‌شده پروژه نیز گفت: تاکنون 28 میلیارد تومان در بخش عملیات اجرایی و 10 میلیارد تومان در بخش استملاک اراضی و حق‌الزحمه مشاور هزینه شده است.

وی با بیان اینكه این سد از نوع خاكی همگن با هسته رسی است، اظهار کرد: در حال حاضر 71 دستگاه ماشین‌آلات سنگین و 142 نفر نیروی انسانی در ساخت این سد مشغول به فعالیت هستند.

وی ضمن قدردانی از مردم منطقه خرمرود و پیگیری‌های بسیار خوب نماینده محترم مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار تویسرکان گفت: در حال حاضر مشکل حادی برای استملاک اراضی پروژه وجود ندارد.

مشکل آب شرب منطقه خرمرود حل می‌شود

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مشکل آب شرب و بهداشتی منطقه خرمرود و روستاهای همجوار با اتمام سد خرمرود حل می‌شود.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از استاندار همدان و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای در خصوص پیگیری عملیات اجرایی سد خرمرود، گفت: یکی از نقاط قوت این پروژه حضور مشاور و پیمانکار قوی و مطرح است.

وی تصریح کرد: با اتمام عملیات اجرایی سد خرمرود مشکلات آب شرب و بهداشت روستاهای این منطقه به‌طورکلی و اساسی حل می‌شود.

وی اظهار داشت: درخت گردو در زندگی مردم تویسرکان نقش اساسی و کلیدی دارد و اهالی این منطقه در راستای ارتقای رونق و شکوفایی کشاورزی اجازه ایجاد تأسیسات حیاتی سد را برای خود و نسل‌های بعدی دادند.

شاهرخی مدیرعامل شرکت آب‌وخاک پارس و پیمانکار و سرمایه‌گذار پروژه سد خرمرود نیز گفت: یکی از نکاتی که در این استان و منطقه وجود دارد همراهی دولت و مردم برای اجرای پروژه‌های عظیم است.

وی افزود: در فروردین‌ماه سال جاری باوجود سیلابی که رخ داد هیچ‌گونه مشکلی برای سد خرمرود به وجود نیامد و به‌راحتی سیلاب مهار شد.

وی تصریح کرد: سد خرمرود با پیگیری‌های نماینده پرتلاش این منطقه در مجلس شورای اسلامی رخ داد که توانست چهره منطقه را به حالت رونق و شکوفایی کشاورزی ارتقا دهد.

پیمانکار خاطرنشان کرد: اصلاحات فنی و تأسیساتی که در حین روند اجرایی کار انجام شده با همکاری و دلسوزی مهندس یاراحمدی از مشاورین خوب کشور بوده است.

یاراحمدی مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور آبدان فراز نیز گفت: احداث و اتمام این سد چهره منطقه را تغییر می‌دهد و روستائیان همجوار از رونق و شکوفایی کشاورزی برخوردار خواهند شد.

وی افزود: خرمرود یکی از سدهای کمی و کیفی موفق خواهد بود و طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده روند اجرایی سد تسریع پیدا خواهد کرد.

سد خرمرود نماد همکاری مردم و بخش خصوصی است

استاندار همدان اظهار کرد: سد خرمرود نماد هماهنگی و همکاری خوب مردم، دولت و بخش خصوصی است.

استاندار همدان در جریان بازدید از سد خرمرود گفت: سد خرمرود نماد هماهنگی خوب و همکاری مردم، دولت و بخش خصوصی است.

وی ضمن تشکر از مسئولین شرکت آب منطقه‌ای به‌عنوان کارفرما، عوامل پیمانکار و مشاور و همچنین تلاش‌های نماینده مردم شهرستان تویسرکان و فرماندار بیان داشتند که واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری توسط آن‌ها، گام مهمی برای اجرای سریع برنامه‌های دولت و به ثمر نشاندن طرح‌های عمرانی است و این موضوع در سد خرمرود به‌خوبی انجام‌شده و در سطح کشور بی‌نظیر است.

سعید شاهرخی با بیان اینکه اجرای این سد تحول خوبی در حوزه آب و کشاورزی برای مردم شهرستان و روستاهای این منطقه است، افزود: علیرغم کمبود اعتبارات و موانعی که بر سر راه این پروژه بود میزان پیشرفت آن می‌تواند الگوی برای سایر پروژه‌های کشور باشد.

وی مردم شهرستان تویسرکان را نجیب، همراه دولت و خونگرم خواند و تصریح کرد: نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی به‌طور شبانه‌روز از هیچ کوششی دریغ نکردند.

وی اظهار داشت: فضای همدلی و همراهی بین دولت و مردم در استان نمود پیدا کرده است و سرعت در پیشرفت پروژه‌های عظیم مصداق این عمل است.

 

 

گروه خبر: