سرمایه گذاری 3500 میلیارد تومانی در بخش آب استان کردستان

Printer-friendly version
يكشنبه, بهمن 14, 1397
کارنامه انقلاب در بخش آب کردستان

کردستان به کارگاه بزرگ سرمایه گذاری در بخش آب تبدیل شده است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، مدیرعامل این شرکت گفت: در 4 دهه انقلاب مبلغ 3500 میلیارد تومان در بخش آب استان سرمایه گذاری شده است.

کامران خرم ضمن اشاره به میزان بارندگی سالانه استان در شرایط عادی اقلیمی که معادل 455 میلی‌متر می‌باشد، گفت: بیشترین میزان بارندگی مربوط به شهرهای مریوان و بانه حدود ۸۰۰ میلی‌متر در سال و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود 300 میلی‌متر و در قسمت مرکزی استان یعنی سنندج نزدیک به 450 میلیمتر در سال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: کردستان جزء استانهای برخوردار از منابع آبی قلمداد می شود. تقریباً 7 درصد از منابع آب سطحی کشور و 2 درصد از منابع آب زیرزمینی در این استان قرار دارد و 58 درصد پتانسیل سالانه آب های سطحی جزو حوضه های آبریز مرزی و 42 درصد مربوط به حوزه‌های آبریز داخلی است.

وی همچنین گفت با احتساب 120 میلیون مترمکعب آبهاي ورودي به استان، مجموع پتانسيل آبهاي سطحي تجدیدپذیر 4.3 ميليارد متر مكعب است و پتانسیل آبهای زیر زمینی تجدیدپذیر استان بدون احتساب چشمه ها نیز حدود 5/. میلیارد مترمکعب است.

کامران خرم گفت: شرکت آب منطقه ای کردستان به عنوان نماینده وزارت نیرو در استان و متولی مهار و تأمین آب مورد نیاز بخش های مختلف از جمله شرب، کشاورزی، صنعت و ... در سنوات اخیر با برنامه ریزی های خوب صورت گرفته، جزء استان های پیشرو در مهار و تأمین آب بوده به طوریکه هم اکنون در استان 9 سد در حال بهره برداری، 12 سد در دست اجرا و 15 مورد نیز مطالعاتی می باشد.

وی همچنین گفت با عنایت های ویژه مقام معظم رهبری و دولت به استان کردستان در مجموع تا کنون بالغ بر 3500 میلیارد تومان در بخش آب استان کردستان سرمایه گذاری شده و با تخصیص اعتبار و تکمیل طرح های دردست اجرای شرکت در بخش آب حجم مخزن سدهای بهره برداری شده استان با احتساب سدهای گاوشان، تالوار و شهیدکاظمی 2 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: این سدها، آب شرب پایدار و مطمئن جمعیت2 میلیون و 500 هزار نفری شهرها و روستاهای استان در افق سال1425 را تأمین خواهد نمود و شبکه های پایاب در دست اجرای آنها نیز 56750 هکتار از اراضی استان را تحت پوشش آبیاری قرار خواهند داد.