افتتاح نخستین نیروگاه گازی 42 مگاواتی وکلنگ زنی بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی زاهدان

Printer-friendly version
شنبه, آذر 3, 1397
همزمان با سفر وزیر نیرو به استان سیستان و بلوچستان

همزمان با سفر وزیر نیرو به استان سیستان و بلوچستان نخستین نیروگاه گازی ۴۲ مگاواتی ساخت داخل در زاهدان راه اندازی و کلنگ احداث بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی زاهدان به زمین خورد

راه اندازی بخش بخار نیروگاه برق ایرانشهر تا قبل از سال ۱۴۰۰

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل- رضا اردکانیان، وزیر نیرو در آیین آغاز به‌کار عملیات اجرایی نیروگاه سیکل ترکیبی 324 مگاواتی زاهدان، با اشاره به نقش چشمگیر این نیروگاه در توسعه صنعت و رونق فعالیت‌های تولیدی گفت: احداث این پروژه با 1300 میلیارد تومان اعتبار از منابع داخلی، افزایش توان تولید و قابلیت پایداری شبکه برق را در منطقه جنوب شرق کشور فراهم خواهد کرد.

وی با اشاره به حسن تقارن هفته وحدت با آغازبه‌کار این پروژه مهم گفت: در آخرین سفر خود به استان سیستان و بلوچستان در اواخر تیرماه امسال، وعده داده شد که در عملیات اجرایی این نیروگاه تسریع شود و خرسندیم که با تلاش‌های انجام شده توسط همکارانمان، این مهم امروز به نتیجه رسید.

وزیر نیرو اظهار امیدواری کرد تا این وزارتخانه به لطف پروردگار، هم در زمینه برق و هم در زمینه آب بتواند به وظایف خود در جهت فراهم کردن شرایط آسایش و رفاه نسبی مردم در این منطقه مهم کشور عمل کند.

رضا اردکانیان با تاکید بر اینکه یک هزار و 121 پروژه کوچک، متوسط و بزرگ صنعت آب و برق در سیستان و بلوچستان در دست اجرا است، عنوان کرد: در حال حاضر 11 پروژه از طرح‌های یاد شده مربوط به پروژه‌های تامین آب، 445 طرح در حوزه آب و فاضلاب روستایی و شهری و 665 طرح و پروژه در حوزه برق و انرژی است و اعتباری بالغ بر پنج هزار و 500 میلیارد تومان برای پروژه‌های استان در نظر گرفته شده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه استان‌های مرزی ما ویترین نظام هستند، ادامه داد: جدای از وظیفه روزمره بایستی تلاش و جدیت داشته باشیم که از تمامی فرصت‌ها و امکانات با هم افزایی استفاده کرده و بتوانیم در مناطق مختلف کشور با فعالیت‌های مشابه و بعضا متفاوت این ویترین را بیشتر نمایان کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به حق آبه منطقه سیستان از افغانستان گفت: در حوزه آبریز مشترک با افغانستان، وزارت نیرو مسئولیت کمیسیون اقتصادی دو کشور را پذیرفته است و اقدامات لازم در حال انجام است تا مانند گذشته همکاری جدی را شروع و استمرار دهیم و حق آبه کشور نیز جزو ضروریات این همکاری است.

اردکانیان بیان کرد: تلاش می‌کنیم در حوزه آب نیز دستاوردهایی مناسبی داشته باشیم تا شرایط فعلی را در بحث آب شرب، محیط  زیست و تالاب و کشاورزی بهبود ببخشد.

وی گفت: وزارت نیرو مسئول تامین آب است و تامین آن با یکی دو روش محقق نمی‌شود. ما هم آب‌های متعارف و سطحی داریم و هم آب‌های غیر متعارف که طبیعتا کشور ما از کشورهای برخوردار از منابع آب دریا است که با استفاده از فناوری‌های موجود در این زمینه اقدام می‌کنیم.

وزیر نیرو بیان کرد: شیرین کردن آب دریا در دستور کار است و به طور جدی آن را دنبال خواهیم کرد، سایر شیوه‌ها را هم که شامل استحصال آب خواهد شد در کنار این برنامه‌ها دنبال خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در سیستان و بلوچستان حفظ حیات و زندگی اولویت همه ما بوده و است که امیدواریم با بکارگیری تمامی ظرفیت‌ها بتوانیم برای مساله آب پایدار در این استان فکرهای اساسی و ماندگاری را عملیاتی کنیم.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان برای وزارت نیرو در اولویت قرار دارد، اواخر تیرماه امسال به این استان آمدم و قرار گذاشتم هر دو ماه یک بار مسائل مربوط به استان را پیگیری کنم که در شهریورماه جلسه اول در تهران انجام و امروز نیز در استان پیگیر مسائل منطقه هستیم.

وزیر نیرو افزود: امیدواریم که وزارت نیرو تا پایان سال 1400 بتواند یک هزار و 400 مگاوات به ظرفیت برق سیستان و بلوچستان اضافه کند که این اتفاق بسیار بزرگی در زمینه تولید انرژی در این استان محسوب می شود.اردکانیان گفت: سیستان و بلوچستان طولانی ترین خطوط انتقال برق را دارد که این امر هزینه‌های سنگینی در تامین و نگهداری انرژی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه جنوب شرق کشور می‌تواند یکی از کانون‌های تولید انرژی برای صادرات برق به کشورهای همسایه باشد، ادامه داد: در صدد هستیم که هاب انرژی در سیستان و بلوچستان برای صادرات ایجاد کنیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های بسیار زیادی در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر دارد که باید با همکاری بخش خصوصی از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی بیان کرد: تدارک و تامین منابع مالی دولتی برای ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی زاهدان کار راحتی نبود که خوشبخاته این اقدام توسط وزارت نیرو انجام شد.

در ادامه این مراسم محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت برق حرارتی اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، بخش بخار نیروگاه ایرانشهر تا قبل از سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی خواهد شد و پس از آن بخش بخار نیروگاه برق چابهار در دستور كار است.

وی با بیان اینکه حدود ۱۳۵۰ مگاوات برق به صورت دقیق و عملی در بخش دولتی و خصوصی راه‌اندازی کرده‌ایم، ادامه داد: شرکت تولید نيروي برق حرارتی باید هر ساله ۲۰۰۰ میلیارد تومان در سال در استان سیستان و بلوچستان هزینه کند که در شرایط موجود پیش بردن این موضوعات  از نظر مالی و اجرایی کار ساده‌ای نیست.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توليد نيروي برق حرارتی عنوان کرد: برنامه‌های دیگری برای توسعه سیستان و بلوچستان در حال مذاکره و برنامه‌ریزی است و شرکت برق حرارتي نگاه ویژه‌ای به برق و انرژی در منطقه دارد.

طرز طلب خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانیم به لطف خدا و با حمایت مسئولان شرمنده مردم استان نشویم و به وعده‌هایمان عمل کنیم.

همچنین عباس علی آبادی، مدیرعامل گروه مپنا که ساخت اين نيروگاه گازي ٤٢ مگاواتي  را برعهده داشت گفت: این واحد گازی برای اولین بار در کشور در  این استان احداث شده است.

علی آبادی با تاکید بر اینکه این واحد با توان متخصصان بومی و کاملا ایرانی ساخته شده است  افزود: از زمان ساخت این واحد تا راه اندازی آن برای هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد شده است.

مدیرعامل گروه مپنا گفت: برای ساخت این واحد 400 میلیارد تومان هزینه شده است.

و️ی افزود : نیروگاه گازی زاهدان از توان تامین برق برای 40 هزار مشترک در هرشبانه روز برخوردار است. 

گروه خبر: