اجرای 276 پروژه آب و برق با هزینه ای بالغ بر 1400 میلیارد ریال در استان ایلام

Printer-friendly version
شنبه, آبان 5, 1397
تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ایوان به بهره‌برداری رسید

تصفیه 9 هزار مترمکعب پساب در شبانه روز

تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ایوان ظهر امروز (پنجشنبه) با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو و شماری از مردم و مسئولان استان ایلام به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام در آیین افتتاح این طرح با اشاره به ویژگی‌های پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر ایوان، گفت: تصفیه خانه فاضلاب شهر ایوان ششمین تصفیه خانه فاضلاب در استان ایلام می باشد که پس از انجام طرح های مطالعاتی در دی ماه سال 92 در زمینی به مساحت 4.8 هکتار احداث شده است. 

افشین مظاهری افزود: برای اجرای آن قراردادی به ارزش 243  میلیارد ریال به روش B.O.T  با بخش  خصوصی  منعقد شد  که در افق طرح  48 هزار نفر جمعیت تحت پوشش قرار می دهد.

وی ادامه داد: ظرفیت این تصفیه‌خانه 9 هزار مترمکعب در شبانه روز بوده و با فرایند سیستم لجن فعال با هوادهی گسترده است.

مظاهری گفت: این سیستم با دارا بودن راندمان بالا در تصفیه فاضلاب، میزان اندکی لجن تولید می‌کند و پساب خروجی نیز به راحتی قابل استفاده در بخش کشاورزی است.

مظاهری افزود: شرکت آب و فاضلاب استان ایلام به‌رغم وجود مشکلات اجرایی شبکه فاضلاب در شهر ایوان، اقدام به اجرای  42 کیلومتر شبکه فرعی و اصلی، به قطرهای 250 و 400 میلی متر و اجرای 4 کیلومتر خط انتقال فاضلاب  به قطر 500 تا 600 میلی متر کرده است.

وی یادآور شد: تا کنون 60 درصد شبکه فاضلاب شهر اجرا شده و با اجرای مابقی شبکه و نصب انشعابات، همه مناطق شهر ایوان تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار خواهد گرفت.

شهرستان ایوان با جمعیتی بالغ بر 70 هزار نفر در 35 کیلومتری شمال ایلام  واقع شده است.

وزیر نیرو از اجرای 276 پروژه آب و برق با هزینه‌ای بالغ بر 1400 میلیارد ریال در استان ایلام خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در آیین افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ایوان ضمن ابراز خرسندی از حضور در استان ایلام به‌ویژه در ایام نزدیک اربعین حسینی بیان داشت: پیشرفت کلی این طرح‌ها نزدیک 70 درصد بوده و امیدواریم هر چه سریع‌تر شاهد بهره‌برداری از این پروژه‌ها باشیم.
وی در ادامه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر یکی از پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌های کشور یاد کرد و بیان داشت: تصفیه‌خانه ایوان هفتمین پروژه از چهل پروژه‌ای است که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی افتتاح می‌شود.
وزیر نیرو به اهمیت احداث تصفیه‌خانه‌های در کشور اشاره و بیان داشت: اهمیت فاضلاب و تصفیه ان در این است که یک مترمکعب آن می‌تواند 40 مترمکعب آب سالم را آلوده کند، در حالیکه پساب‌های تصفیه شده، یک منبع مطمئن و پایدار تامین آب بخصوص در بخش صنعت به حساب می آید.
اردکانیان در ادامه با اشاره به افتتاح یک طرح مهم برق‌رسانی در این استان گفت: پروژه بزرگ خط انتقال انرژی 230 کیلوولت دومداره سیمره به آبدانان به دهلران به طول 113 کیلومتر از پروژه‌های مهم در افزایش پایداری شبکه انتقال برق بود که صبح امروز به بهره‌برداری رسید و نه تنها برق مطمئن برای مصارف خانگی، صنعت و کشاورزی را فراهم خواهد کرد، بلکه به واسطه زیرساخت‌های خوب استان ایلام، امکان صادرات برق را نیز فراهم می کند.
گفتنی است، تصفیه خانه فاضلاب شهر  ایوان امروز (پنجشنبه سوم آبان 97)  با حضور وزیر نیرو، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، استاندار ایلام،  فرماندار و امام جمعه ایوانغرب و شماری از مدیران و مسئولان محلی به بهره‌برداری رسید.