بهره برداری آزمایشی  پروژه تامین برق اضطراری تصفیه خانه بندرعباس,آغاز بهره برداري آزمايشي فاز اول آب شيرين كن بندرعباس وتامين  80 درصد نیاز آبی بندرعباس از طریق آب شیرین کن ها

Printer-friendly version
چهارشنبه, مهر 11, 1397
آبفای هرمزگان

بهره برداری آزمایشی  پروژه تامین برق اضطراری تصفیه خانه بندرعباس

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور در سفر یک روزه خود به استان هرمزگان,  از تاسیسات  آب و فاضلاب شهر بندرعباس بازدید کرد.  

"سید حمیدرضا کشفی" در بازدید از تصفیه خانه آب بندرعباس، از بهره برداری آزمایشی پروژه تامین برق اضطراری تصفیه خانه بندرعباس در یک ماه آینده خبر داد و گفت: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی این پروژه ۹۰ درصد است. 
وی افزود : این پروژه با هدف تامین برق اضطراری فاز اول و دوم تصفیه خانه آب بندرعباس  و جلوگیری از هدر رفت آب در مواقع قطعی برق اجرا شده است. 
مهندس کشفی اضافه کرد: این پروژه شامل دو دیزل ژنراتور با ظرفیت  2500  کیلوولت آمپر است و با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان اجرا شده است.
معاون بهره برداری آبفای کشور در ادامه بازدید، به اهمیت انتقال و توزیع مناسب و منطبق با استاندارد آب تولیدی از طریق منابع سطحی, زیرسطحی و آب شیرین کن به شهر بندرعباس , اشاره کرد و گفت: آبفای هرمزگان در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است. به طوری که علی رغم مشکلات مالی, توانست با بهترین زمان بندی، کار بازسازی تاسیسات آب شهر بندرعباس را انجام دهند
وی تصریح کرد: خوشبختانه در بازدید امروز شاهد وضعیت آبرسانی پایداری در تاسیسات آب شهر بندرعباس اعم از شبکه توزیع,ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه بودیم.
مهندس کشفی در ادامه, به همراه معاون امور عمرانی استانداری هرمزگان از آزمايشگاه مركزي كنترل كيفيت آب و فاضلاب ، مخازن ذخيره آب داماهي، تصفیه خانه فاضلاب و سایت آب شیرین کن یکصدهزار مترمکعبی بندرعباس نیز بازدید کرد.

 

آغاز بهره برداري آزمايشي فاز اول آب شيرين كن بندرعباس

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور در بازدید از پروژه آب شیرین کن شهر بندرعباس,  از افتتاح فاز اول این پروژه با حضور معاون اول رییس جمهور در آینده نزدیک خبر داد.

سید حمیدرضا کشفی گفت: هم اکنون فاز اول آب شیرین کن بندرعباس با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در حال تولید بوده و مراحل بهره برداری آزمایشی را طی می کند.

وی افزود : آب تولیدی با کیفیت مطلوب در حال توزیع در شبکه آب شهر بندرعباس است.

به گفته كشفي ؛ استراتژی جدید آبفا استفاده حداکثری از منابع آبی غیرمتعارف و شیرین سازی بوده  تا کمترین فشار به آب های سطحی و زیرسطحی خصوصا دشت های میناب و شمیل و نیان  وارد شود. 

 

تخصیص سهم  هرمزگان  از آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی/ تامين  80 درصد نیاز آبی بندرعباس از طریق آب شیرین کن ها

مدیرعامل آبفای هرمزگان در بازديد از آب شيرين كن يكصد هزار مترمكعبي بندرعباس, اظهار داشت: با حمایت هایی که از سوی حاکمیت در استان داشتیم,  در کوتاه مدت فاز اول آب شیرین کن وارد مدار تولید شده و فازنهایی ان نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد. 

امین قصمی گفت : در میان مدت نیز براساس توافق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور,  در فاز اول آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه روز به هرمزگان تخصیص داده شده است که مراحل حقوقی و قراردادی آن در حال انجام است تا این ظرفیت به عنوان ظرفیت دوم از منابع آبی غیرمتعارف به منابع آب شهر بندرعباس اضافه شود.

وی ادامه داد: طی برنامه دو تا سه ساله و با تخصیص سهم استان از آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی, قطعا بندرعباس پایدارترین منابع آبی را خواهد داشت و هیچ گونه دغدغه تامین آب نخواهیم داشت.

مهندس قصمي افزود : با تکمیل فاز نهایی آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی بندرعباس, ۶۰ درصد نیاز آبی شهر از طریق آب شیرین کن ها تامین می شود و با اضافه شدن ظرفیت ۴۰ هزار  مترمکعب از طریق آب شیرین کن یک میلیون مترمکعآب در سال آینده بیش از ۸۰ درصد نیاز آبی بندرعباس از طریق آب شیرین کن ها تامین خواهد شد.

ضرورت مشاركت مردم در مديريت مصرف بهينه آب

مدیرعامل آبفای استان در ادامه به اقدامات آبفا در زمینه مدیریت مصرف بهینه اشاره کرد و گفت: ظرفیت های آبفا در این حوزه در تابستان امسال به منصه ظهور رسید به طوری که علیرغم کاهش ظرفیت منابع آبی شهر بندرعباس در تابستان امسال  به ۱۶۰۰ لیتر بر ثانیه نسبت به سال گذشته (۲۳۰۰ لیتر بر ثانیه) , با تلاش این مجموعه و همراهی و مشارکت مردم توانستیم در مدیریت توزیع آب  عملکرد مناسبی داشته باشیم. 

قصمی خاطرنشان کرد: در تابستانی که گذشت بیش از ۸۰ درصد شبکه آب شهر بندرعباس به صورت مستمر از خدمات آبفا بهره مند بودند و هیچ گونه قطعی آب نداشتند و نیاز آبی  ۲۰ درصد باقی مانده را نیز با وجود مشکلات موجود در شبکه, توانستیم با نوبت بندی دقیق و مناسب تامین نماییم.

وی در پایان بر مشارکت و همراهی مردم, سازمان های مردم نهاد و سایر دستگاه های اجرایی استان در تحقق مدیریت مصرف بهینه آب تاکید کرد.