افتتاح مرکز مانیتورینگ ایستگاه های آب و هواشناسی سازمان آب و برق خوزستان, افتتاح واحد دوم نیروگاه مارون بهبهان,بهره برداری ازسد تنظیمی آریوبرزن

Printer-friendly version
پنجشنبه, فروردين 30, 1397
با حضور وزیر نیرو؛

مرکز مانیتورینگ ایستگاه های آب و هواشناسی سازمان آب و برق خوزستان افتتاح شد

وزیر نیرو مرکز مانیتورینگ ایستگاه های آب و هواشناسی سازمان آب و برق خوزستان را افتتاح کرد.

شامگاه امروز 29فروردین ماه رضا اردکانیان با حضور در اهواز مرکز مانیتورینگ ایستگاه های آب و هواشناسی سازمان آب و برق خوزستان را افتتاح کرد.

این مرکز به عنوان یکی از مجهزترین مراکز مانیتورینگ در حوزه آب کشور است که با استفاده از جدیدترین فن آوری های موجود و با دانش و همت کارشناسان داخلی در حال بهره برداری است.
 
این مرکز داده های مربوط به کلیه سدهای مخزنی، تنظیمی و انحرافی و همچنین اطلاعات پایه کمی و کیفی  منابع آب مربوط به 5 حوضه بزرگ آبریز کشور شامل کرخه ، دز، کارون ، مارون-جراحی و زهره – هندیجان را رصد می کند.

داده ها بوسیله 325 ایستگاه آبسنجی و هواشناسی دریافت می شوند که تا کنون بیش از 60 درصد ایستگاه های مذکور با استفاده از فن آوری های نوین، خودکار و آنلاین شده اند.

ایستگاه های آبسنجی با هدف پایش و سنجش پارامترهای کمی و کیفی منابع آب، بر روی رودخانه ها، کانال ها، زه آب های  کشاورزی و پسآب های صنعتی نصب شده است.

ایستگاه های هواشناسی نیز با ماموریت سنجش پارامترهای مهمی چون سنجش میزان باران، برف وتبخیر در نقاط مختلفی از حوضه های آبریز نصب و راه اندازی شد.

داده های احصاء شده توسط این ایستگاه ها از طریق بسترهای مخابراتی و بطور خودکار و آنلاین در بازه های زمانی مختلف وارد این مرکز می شوند.

پس از دریافت، صحت سنجی، تجزیه و تحلیل داده ها، کارشناسان این مرکز، آخرین وضعیت منابع آب و هواشناسی را به مدیران، تصمیم گیرندگان و سیاستگذاران بطور لحظه ای و به روش های مختلف مانند پیامک، نرم افزارهای تحت وب و موبایل اپلیکیشن اطلاع رسانی می کند.

با توجه به ورود انبوه داده های لحظه ای به این مرکز، علی رغم پایش داده ها ،پیش بینی وضعیت منابع آب و هواشناسی در شرایط عادی و اضطراری امکان پذیر شده است. به گونه ای که تصمیم گیرندگان را در تصمیم گیری های صحیح، دقیق و سریع یاری می رساند.

در ادامه مسیر توسعه پایش و سنجش منابع آب، رصد وضعیت آب های زیرزمینی، اطلاعات نیروگاه های برق آبی استان و توسعه مدل های پیش بینی کوتاه مدت و بلندمدت وضعیت آب و هوا در حال انجام است.

با حضور وزیر نیرو واحد دوم نیروگاه مارون در شهرستان بهبهان با هزینه 450 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

 امروز 30فروردین ماه با حضور رضا اردکانیان واحد دوم نیروگاه مارون در شهرستان بهبهان به بهره برداری رسید.

طرح نیروگاه مارون روی رودخانه مارون در 19 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بهبهان واقع شده است. این نیروگاه با ظرفیت 150 مگاوات و مجهز به دو عدد توربین فرانسيس است و سالانه قادر به افزایش 380 گیگاوات ساعت برق در شبکه سراسری کشور و در ساعت های پیک مصرف است.

اولویت اول این طرح تامین نیاز آبی 55هزار هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست منطقه از جمله اراضی بهبهان، خلف آباد و شادگان و کنترل سیلاب است و تولید برق در اولویت بعدی این طرح است.

واحد اول این نیروگاه در سال 1383 به بهره برداری رسیده و اکنون واحد دوم آن با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید. برای احداث واحد دوم نیروگاه مارون 450 میلیارد ریال از محل اعتبارات طرح های عمرانی و منابع داخلی سازمان آب و برق خوزستان هزینه شده است.

سد تنظیمی آریوبرزن با حضور وزیر نیرو در شهرستان بهبهان آبگیری و به بهره برداری آزمایشی رسید.

 سد تنظیمی آریوبرزن در 4.6 کیلومتری پایین دست سد مخزنی مارون و در تنگه رودخانه مارون(تنگه تکاب) احداث شده است. این سد در جنوب غربی ایران در 13 کیلومتری شهرستان بهبهان و 220 کیلومتری اهواز واقع شده است.

 هدف این طرح تنظیم آب رها شده روزانه از سد مخزنی برای راه‌اندازی نیروگاه و بهره‌برداری مجدد از آب تنظیم شده در مخزن سد تنظیمی به منظور افزایش انرژی قابل بهره‌برداری و تامین نیازهای کشاورزی از طریق تنظیم جریان رودخانه مارون برای تامین حدود یک هزار و 144 میلیون متر مکعب از نیازهای آبی سیستم که شامل تامین نیاز آبی حدود 50هزار هکتار اراضی شبکه های آبیاری چهار گانه بهبهان، جایزان، خلف آباد و شادگان به میزان 763.3 میلیون متر مکعب، تأمین حق‌آبه حدفاصل خلف‌آباد- شادگان و حقابه پایین دست شبکه آبیاری شادگان به میزان 381.3 میلیون متر مکعب و  تامین حدود60 گیگاوات انرژی برق‌آبی درسال از طریق احداث یک نیروگاه است.

سد تنظیمی آریوبرزن سدی بتنی-وزنی است. سازه های هیدرولیکی این سد شامل سیستم تخلیه سیلاب (سرریز دریچه دار و سرریز آزاد پلکانی) و سیستم آبگیر نیروگاه می باشد. ساختگاه سد تنظیمی آریوبرزن و نیروگاه آن روی یال جنوب غربی تاقدیس خاییز و در 4.6 کیلومتری پایین دست سد اصلی انتخاب شده است.

ارتفاع از پی در این سد 5.47 متر، ارتفاع از کف رودخانه 5.31 متر، تراز تاج سد 5.371 متر از سطح دریا، طول تاج 257 متر، عرض تاج 5 متر، تراز عادی بهره برداری363 متر از سطح دریا، حجم مخزن در تراز نرمال بهره برداری 99.6 میلیون متر مکعب و حجم مفید مخزن 19.5 میلیون متر مکعب است.

سیستم تخلیه سیلاب سد تنظیمی آریوبرزن با توجه به حجم زیاد سیلابهای ورودی به مخزن  از نوع سرریز دریچه دار و آزاد انتخاب شده است.

تراز محور توربین 340 متر از سطح دریا است. 2 واحد نیروگاهی، هر یک با ظرفیت 5 مگاوات و حداکثر دبی عبوری از هر واحد حدود 5.32 متر مکعب برثانیه برای آن پیش بینی شده است.

 در مجاورت آبگیر نیروگاه مجاری تخلیه رسوب در نظر گرفته شده است. این سیستم می‌تواند رسوبات انباشته شده در جلو آبگیر نیروگاه را تخلیه کند. در صورت کار نکردن نیروگاه، نیازهای پایین دست توسط این مجاری تأمین می شود. با بهره‌برداری از این سیستم امکان تخلیه رسوبات و جلوگیری از انباشت آن در مخزن، تأمین نیازهای پایین دست و تخلیه مخزن در مواقع اضطراری امکان پذیر است. مجاری تخلیه رسوبات از دو دهانه تشکیل شده است.