۸۸۰ طرح راکد در بخش کشاورزی آذربایجان غربی شناسایی شد

Printer-friendly version
دوشنبه, دى 13, 1395
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از شناسایی ۸۸۰ طرح راکد و نیمه تمام در بخش کشاورزی استان خبر داد.

اسمعیل کریم زاده ظهر یکشنبه در هشتمین جلسه کمیته استانی نظام صدور مجوز واحدهای گلخانه‌ای و پرورش قارچ خوراکی اظهارداشت: در حال حاضر ۸۸۰ طرح راکد و نیمه تمام در بخش کشاورزی شناسایی شده و جهت رفع موانع به کارگروه رفع موانع تولید استان ارائه شده است که اعتباری در حدود ۴۶۰ میلیارد تومان برای راه اندازی این واحدها مورد نیاز است.

وی بر اهتمام و جدیت ویژه بانک کشاورزی در تسریع در روند تکمیل پرونده‌ها و اعطای تسهیلات اعتباری برای راه اندازی این واحدها به متقاضیان اضافه کرد: موانع و محدودیتهای موجود در راستای توسعه کشتهای گلخانه‌ای در استان باید در کمترین زمان ممکن تسهیل و برطرف شود.

کریم زاده در ادامه همچنین از صدور موافقت اصولی برای احداث ۳۷ واحد گلخانه‌ای و ۷ واحد پرورش قارچ خوراکی در استان خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون برای احداث ۳۷ واحد گلخانه‌ای و ۷ واحد پرورش قارچ خوراکی در سطح استان موافقت اصولی تأسیس صادر شده است.

وی ادامه داد:: با بهره برداری و عملیاتی شدن کارهای اجرایی ۳۷ واحد گلخانه‌ای که موافقت اصولی اولیه تأسیس دریافت کرده‌اند، تعداد ۱۸.۲۵ هکتار به تعداد واحدهای گلخانه‌ای موجود استان که در حال حاضر ۲۷.۲ هکتاراست افزوده خواهد شد.

کریم زاده اظهارداشت: در حال حاضر ۱۴ واحد پرورش قارچ خوراکی با ظرفیت تولید دو هزار تن در سال در سطح استان فعالیت می‌کنند که با راه اندازی ۷ واحد پرورش قارچ خوراکی جدید که موافقت اصولی اولیه تأسیس دریافت کرده‌اند، به میزان ۱۴۰۰ تن ظرفیت تولید واحدهای پرورش قارچ خوراکی استان افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه دولت از متقاضیان سرمایه گذاری برای کشت محصولات گلخانه‌ای در جهت بالابردن کیفیت محصولات و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی حمایت می‌کند، افزود: توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، افزایش ضریب مکانیزاسیون در واحد سطح و پرورش ماهی در قفس در پشت سدهایی که مشکل تأمین آب کشاورزی ندارند، از اهداف و سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی است که در دستور کار برنامه‌های اجرایی ما نیز قرار دارد و از متقاضیان سرمایه گذاری در این زمینه‌ها استقبال و حمایت می‌کنیم.

کریم زاده خواستارهمکاری و مساعدت هر چه بیشتر سازمانهای آب و برق و گاز برای حل مشکل واحدهای گلخانه‌ای استان شد و افزود: در نظر داریم در صورت تصویب از محل صرفه جویی ۴۰ درصدی در مصرف آب در بخش کشاورزی از قبل اجرای طرحهای ستاد احیای دریاچه ارومیه، برای توسعه کشتهای گلخانه‌ای در استان تخصیص دهیم.

در ادامه این جلسه مشکلات و موانع موجود مربوط به فعالیت واحدهای گلخانه‌ای شهرستان پیرانشهر و شاهین دژ، تسهیلات تخصیصی برای این واحدها، تأمین آب، برخی از مشکلات واحدهای گلخانه‌ای و قارچ خوراکی استان مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شد.

جفایی مدیر شهرک‌های کشاورزی استان نیز در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت واگذاری سایت‌های گلخانه‌ای استان به حاضرین ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر