کمبود آب اصفهان نتیجه مصارف بیشتر از داشته‌های آب است

Printer-friendly version
چهارشنبه, دى 15, 1395
مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان اصفهان در جمع اصحاب رسانه:

در ایستگاه چلگرد به عنوان سرچشمه زاینده‌رود طی 10 سال اخیر، هشت سال متوالی میزان بارش‌ها کمتر از میزان متوسط بوده است.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: آنچه موجب کمبود آب شده مصارف بالا و بیشتر از داشته‌های آب استان اصفهان است و خرج استان بیش از دخل آن شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس غلامرضا نعمتی، در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه با اشاره به وضعیت بارش‌ها طی 10 سال گذشته در کشور خاطر نشان کرد: متوسط بارش دنیا 800 میلی متر، در ایران 250 میلی‌متر و در استان اصفهان 150 میلی‌متر است که متأسفانه این شدت خشکی را نشان می‌دهد.
وی افزود: در ایستگاه چلگرد به عنوان سرچشمه زاینده‌رود طی 10 سال اخیر، هشت سال متوالی میزان بارش‌ها کمتر از میزان متوسط بوده است.
مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به انتظار اشتباه عامه مردم در خصوص خشکسالی گفت: متأسفانه برخی از مردم تصور می‌کنند که زمانی خشکسالی تمام می‌شود، این در حالی است که متوسط بارش سالیان گذشته تفاوتی با میانگین بارش‌ها ندارد و آنچه موجب کمبود آب شده مصارف بالا و بیشتر از داشته‌های آب استان است؛ به طوری که خرج استان بیش از دخل آن شده است.
نعمتی انسداد چاه‌های غیرمجاز، اصلاح و تعدیل پروانه‌ها را از جمله مهم‌ترین اقداماتی برشمرد که باید در مقابله با این مسأله انجام شود و خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال تا کنون حدود 400 حلقه چاه غیر مجاز در استان اصفهان پر و مسدود شده است.
نعمتی، طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی را از مهم‌ترین اقدامات وزارت نیرو دانست و گفت: این طرح در سال 1385 مطرح شد و شامل 15 پروژه است که پر کردن چاه‌های غیرمجاز و نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های مجاز است.
وی با اشاره به نقش مردم در طرح تعادل بخشی تصریح کرد: مشارکت مردم در پیاده سازی مدیریت آب‌های زیرزمینی از مهم‌ترین پروژه‌ها در طرح تعادل بخشی است و در برخی مناطق تشکل‌هایی ایجاد شده است.
در این نشست، مهندس علی موسوی معاون برنامه‌ریزی و بهبود مدیریت شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نیز با تأکید بر این که راه‌حل جبران منابع آبی استان بر عهده همه مشترکان است، افزود: ایران پس از آمریکا و کانادا پر مصرف ترین کشور دنیا در مصرف آب است.