کلنگ احداث بخش بخار سیکل ترکیبی نیروگاه شهید باکری سمنان به زمین زده شد

Printer-friendly version
چهارشنبه, آذر 14, 1397
عملیات اجرایی این نیروگاه با حضور رئیس جمهور و وزیرنیروآغاز شد.

همزمان با سفر استانی رئیس جمهور و با حضور وزیر نیرو مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث بخش بخار سیکل ترکیبی نیروگاه شهید باکری سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت برق حرارتی- عملیات اجرایی احداث بخش بخار سیکل ترکیبی نیروگاه شهید باکری سمنان همزمان با سفر استانی رئیس جمهور به استان سمنان و با حضور وزیر نیرو، آغاز شد.

رضا اردکانیان در آیین بهره‌برداری همزمان از طرح‌های عمرانی و زیربنایی استان سمنان با تاکید بر اینکه ظرفیت نصب شده برق کشور به حدود 80 هزار مگاوات رسیده است، عنوان کرد: در حالی که جمعیت کشور از ابتدای انقلاب تاکنون سه برابر افزایش پیدا کرده است ولی ظرفیت نصب شده برق ایران در طی چهار دهه اخیر حدود 11 برابر شده است.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در 27 استان کشور 31 پروژه بزرگ احداث نیروگاه به ظرفیت 19 هزار مگاوات در حال اجراست که 12 هزار مگاوات از این رقم طی دولت دوازدهم به مدار بهره‌برداری خواهد آمد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ارزش سرمایه‌گذاری پروژه‌های یاد شده از منابع بخش خصوصی و همچنین منابع عمومی داخلی وزارت نیرو بالغ بر 100 هزار میلیارد تومان است که 60 هزار میلیارد تومان از این رقم مربوط به پروژه‌های نیروگاهی است که در دولت دوازدهم وارد مدار خواهد شد.

اردکانیان با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ روستای بدون برقی در استان سمنان وجود ندارد، گفت: در حالی که متوسط برق کشور در بخش تولید حدود 50 درصد است این نسبت در استان سمنان به 70 درصد می‌رسد.

در این مراسم مدیر عامل شرکت برق حرارتی اظهار داشت: این نیروگاه دارای 2 واحد گازی است و بخش بخار آن با ظرفیت 160 مگاوات با هزینه ای بالغ بر 140 میلیون یورو توسط سرمایه گذاری شرکت تولید و توسعه پویا انرژی احداث می شود.

محسن طرز طلب اضافه کرد: ظرفیت فعلی این نیروگاه 324 مگاوات می باشد و با تکمیل بخش بخار ظرفیت کل آن به 484 مگاوات در شرایط ایزو خواهد رسید.

وی افزود: سوخت اصلی این نیروگاه گاز و سوخت پشتیبان آن گازوئیل می باشد و بعد از احداث بخش بخار سالیانه 244 میلیون متر مکعب در سوخت مصرفی صرفه جویی خواهد شد.

طرز طلب همچنین خاطر نشان کرد: از اهداف این پروژه می توان به افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور و همچنین بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به میزان 50 درصد اشاره کرد.

لازم بذکر است بازگشت سرمایه اولیه احداث این نیروگاه بعد از تکمیل و بهره برداری از بخش بخار سیکل ترکیبی در قالب سوخت صرفه جویی شده به سرمایه گذار پرداخت می شود.

گروه خبر: