کشاورزان و صنعت گران همیار شرکت توزیع برق خراسان شمالی تقدیر شدند

Printer-friendly version
چهارشنبه, ارديبهشت 26, 1397
مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی در ابتدای این همایش به بیان نقش انرژی الکتریسیته در زندگی امروز پرداخت و گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد انرژی برق کشور از طریق نیروگاه های تجدید ناپذیر (نیروگاه های مبتنی بر سوخت) تامین می شود و تنها 10 درصد از طریق نیروگاه های آّبی، بادی و خورشیدی و بدون آلایندگی تامین می شود.

مهندس "علیرضا صبوری" با بیان این که ایران از لحاظ ظرفیت نیروگاهی منصوبه، رتبه شانزدهم جهان را داراست اظهار داشت: متاسفانه رشد مصرف و شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالا است و همین موضوع باعث شده به رغم تولید نیروگاهی زیاد، در پیک بار سالانه با بحران کمبود انرژی مواجه شویم.

وی رشد مصرف انرژی در ایران را حدود 6 درصد اعلام کرد و گفت: این رشد برای سال 1396 در استان خراسان شمالی 7 درصد بود اما خوشبختانه با مدیریت مصرف همگانی توانستیم از پیک سال گذشته به سلامت عبور کنیم.

مدیرعامل، ادامه روند رشد مصرف به سبک گذشته را خارج از توان ظرفیت نیروگاهی توصیف کرد و اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از نیروگاه ها تنها برای 300 ساعت اوج بار تابستان ایجاد شده اند و در زمستان تنها 28 هزار مگا وات (نیمی از ظرفیت کل) برای تامین نیاز برق کشور کافی است.

وی با اشاره به این که 20 هزار مگاوات از توان نیروگاهی کشور صرف تامین مصارف سرمایشی می شود اظهار داشت: اگر بتوانیم مصارف خود را مدیریت کنیم و هر ایرانی در ساعات پیک تنها یک لامپ اضافه منزلش را خاموش کند، به سلامت از پیک امسال نیز گذر خواهیم کرد.

مهندس "صبوری" در ادامه، وظابف کشاورزان و صاحبان صنایع را به عنوان مصرف کنندگان بزرگ انرژی بسیار سنگین تر توصیف کرد و افزود: در حالی که تنها یک درصد مشترکان برق استان، مشترکان کشاورزی هستند اما 27 درصد برق استان را مصرف می کنند.

وی با این مقدمه، از کشاورزان درخواست کرد تا در 4 ساعت اوج بار تابستان، چاه های کشاورزی را خاموش و در بقیه ساعات از برق رایگان بهره مند شوند.

مقام ارشد شرکت توزیع برق خراسان شمالی همچنین حرکت کردن به سمت کشاورزی مکانیزه و مدیریت مصرف آب و برق را راهکاری مدبرانه برای رفع دائمی مشکل کمبود آب و برق عنوان کرد.

وی در ادامه ضمن تقدیر از کشاورزان و صاحبان صنایعی که در سال گذشته در امر مدیریت مصرف انرژی، همیار صنعت برق بوده اند، استمرار این همیاری را برای سال جاری نیز خواستار شد.

مهندس "صبوری" در خاتمه سخنانش، ضرورت های مصرف بهینه را در شاخص های رهنمودهای دینی، محدودیت منابع مالی، محدودیت های تامین سوخت، حفظ انرژی برای آیندگان، کاهش آلایندگی زیست محیطی، حفظ پایداری خطوط و افزایش بهره وری خلاصه کرد.

در پایان این سخنان از کشاورزان و صنعت گران همیار شرکت توزیع برق استان در اجرای برنامه گذر از پیک سال 1396 قدردانی شد.

گروه خبر: