کره‌جنوبی تامین آب برای شهر مرزی کائسونگ کره‌شمالی را از سر گرفت

Printer-friendly version
پنجشنبه, مهر 19, 1397
سخنگوی وزیر اتحاد کره‌جنوبی  اعلام کرد:

کره‌جنوبی در حال تامین آب آشامیدنی برای شهر مرزی کائسونگ است و از تاسیساتی در کارخانه‌ای که قبلا توسط این دو رقیب عملیاتی بود و اکنون تعطیل شده است، استفاده می‌کند.

سخنگوی وزیر اتحاد کره‌جنوبی  اعلام کرد، ‌این آبرسانی علاوه بر اینکه برای یک دفتر نمایندگی است که میان دو کشور قرار دارد و ماه گذشته در کائسونگ افتتاح شد، برای ساکنان این شهر هم هست.

این سخنگو تاکید کرد، آغاز تامین مجدد آبرسانی نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه کره‌شمالی نیست و روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تن به دفتر نمایندگی و حدود ۱۵ هزار تن آب به مابقی شهر پمپاژ می‌شود و این مساله اصلا ارتباطی به از سرگیری فعالیت شهر صنعتی کائسونگ ندارد.

شهرک صنعتی کائسونگ نمادی مهم از همکاری دو کره بود و منبع درآمدی مهمی برای کره‌شمالی به حساب می‌رفت اما دولت محافظه‌کار پیشین کره‌جنوبی در فوریه ۲۰۱۶ به دنبال آزمایش هسته‌ای و پرتاب موشک دوبرد کره‌شمالی، آن را تعطیل کرد. این تصمیم همچنین ساکنان کائسونگ را از آب و برق محروم کرد. به گفته وزارت اتحاد سئول، کره‌جنوبی برق دفتر نمایندگی را تامین می‌کند، اما برق سکنه را خیر. با این حال گشایش دفتر نمایندگی در کائسونگ و همراهی یک سری از مدیران اجرایی در سفر مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی به کره‌شمالی نشانه‌ای از آمادگی سئول برای آغاز مجدد پروژه‌های اقتصادی است و این در صورتی است که دیپلماسی هسته‌ای نتیجه بدهد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس