کارگاه آموزشی ژنتیک درشرکت برق منطقه ای خوزستان برگزارشد

Printer-friendly version
شنبه, دى 18, 1395
به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خوزستان :

کارگاه آموزشی پیشگیری قبل ازدرمان در زمینه مسایل مرتبط با ژنتیک و بیماریهای اسکلتی –  عضلانی درمحل سالن کنفرانس ساختمان شهدای برق این شرکت برگزارشد  .
مریم نادری سورکی از اساتید ژنتیک مولکولی دانشگاه شهیدچمران اهواز و سخنران این کارگاه آموزشی با بیان مطالبی در خصوص اختلالات ژنتیکی گفت : اختلالات ژنتیکی هرآسیبی است که به ژن ها  وارد شده ودر نتیجه آنها از حالت طبیعی خارج می شوند و این موضوع از دو جنبه اهمیت دارد یکی ایجاد اختلال در خود فرد و دیگر انتقال به نسل بعد است .
وی افزود : بیماریهای ژنتیکی هیچ درمانی ندارد و بهترین درمان آن مشاوره قبل از ابتلا به بیماری است  تا بتوا ن از اختلالات آن جلوگیری کرد  و احتمال به این بیماریها در ژنتیک 25درصد بوده  و انجام مشاوره بویژه قبل از ازدواج و بارداری جهت سلامت مادر و جنین ضروری والزامی است .
استاد ژنتیک دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه اظهارداشت : مشاوره ژنتیک یک فرآیند آموزشی است که به فردی که دچارعارضه شده کمک می کند تا ضمن شناسایی بیماریش نسبت به توانبخشی آن اقدام کند و همچنین گفته می شود به جز خودش چه افرادی از خانواده در معرض خطر وقوع ابتلا می باشند و جهت تنظیم خانواده راههای انتقال بیماری به را نیز شناسایی خواهد کرد .
وی در پایان به پرسشهای حاضران پیرامون مباحث مختلف و مرتبط با موضوع پاسخ داد .
گفتنی است این کارگاه به همت دفتر برنامه ریزی نیروی انسانی و آموزش معاونت منابع انسانی شرکت برق منطقه ای خوزستان و با حضور 40 نفر از کارکنان علاقه مند به مسایل حوزه سلامت و بهداشت در این شرکت برگزار شد  .