چند توصيه مهم براي جلوگيري از برق گرفتگي در هواي باراني

Printer-friendly version
سه شنبه, فروردين 28, 1397
مدير دفتر ايمني و بحران توانير عنوان كرد ؛

شماره 121 را به خاطر بسپاريد

مدير دفتر ايمني و بحران توانير از مردم خواست تا به صورت ويژه در مواقع بارش باران و مرطوب بودن زمين، توصيه‌هاي ايمني را به منظور جلوگيري از برق گرفتگي جدي بگيرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، محمدعلي بهنود با بيان اين مطلب افزود: در شرايط باراني به دليل مرطوب بودن زمين و همه اجسام نزديك به شبكه‌هاي برق مانند درختان مي‌توانند حالت رسانا (منتقل كننده برق) پيدا كنند وموجب برق گرفتگي شوند.
وي تصريح كرد: مشاهده مي‌شود در برخی از موارد بر اثر سقوط اجسام خارجي مانند شاخه‌هاي درختان بر روي شبكه، مجبات پارگي سيم و سقط آن برروي زمين رخ مي‌دهد. درهر زمان و به خصوص در مواقع باراني شهروندان از محل فاصله گرفته و مانع نزديك شدن ديگران به محل شده و بلافاصله موضوع و محل را به تلفن 121 اتفاقات برق اطلاع دهند. اگر در خودرو و نزديك به محل حادثه قرار داريد تا مراجعه همكاران برق و رفع نقص به هيچ وجه از خودرو پياده نشده و از لمس نمودن بخش‌هاي فلزي خودرو خودداري نماييد.
بهنود تاكيد كرد: با اين حال به منظور جلوگيري از برق گرفتگي، بهتر است مردم از نزديك شدن و دست زدن به دكل‌ها و پايه‌هاي برق، تابلوهاي برق و كليه تاسيسات برقي كه در معرض بارش باران قرار دارند، اجتناب نمايند.
مدير دفتر ايمني و بحران توانير به ارائه يك توصيه ديگر افزود: از مردم درخواست مي‌كنيم تا به منظور جلوگيري از برق گرفتگي، درهواي باراني كه زمين مرطوب است، از تعمير لوازم برقي در هواي آزاد خودداري نمايند و حتمآ تعميرات وسايل برقي را به متخصص مربوط بسپرند.
وي تأكيد کرد: هنگام رعد و برق در نقاط پست موقعيتي كه قرار داريد پناه گرفته و به حالت نشسته دست و پاي خود را جمع کرده و سر را رو با پايين نگه داريد. قرار گرفتن در بلندي‌ها و زير درختان و پايه‌هاي برق در مواقع رعد و برق خطرات جاني در پي دارند.