پیشرفت فیزیکی 32 درصدی طرح ارتقا تصفیه خانه فاضلاب ایلام

Printer-friendly version
سه شنبه, آبان 14, 1398
ارتقاء تصفیه‌خانه با ظرفیت 47 هزار متر مکعب درحال ساخت است.

طرح ارتقا و مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری ایلام 32 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری ایلام گفت: در حال حاضر ارتقاء تصفیه‌خانه فاضلاب شهری ایلام با ظرفیت47هزار متر مکعب در شبانه روز ، با 32 درصد پیشرفت فیزیکی در بخش سازه در حال ساخت است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان ایلام، مهندس مظاهری با اعلام این خبر گفت: با توجه به افزایش جمعیت شهری و مشکلات زیست محیطی و همچنین عدم ظرفیت کافی تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام، طرح ارتقاء و افزایش ظرفیت در دستور کار شرکت آب و فاضلاب شهری استان ایلام قرار گرفت است.

وی افزود: در طرح ارتقاء تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام سیستم تصفیه از هوادهی گسترده و زمان ماند در حوضچه های آرامش به سیستم لجن فعال که یکی از پیشرفته ترین سیستم های تصفیه خانه فاضلاب است تغییر خواهد کرد؛ در این روش با احداث تانکهای هوازی و بی هوازی در لاگونهای هوادهی بخش قابل توجهی از مواد آلی از جمله کربن، نیترات و فسفات موجود در فاضلاب حذف و باعث بالا رفتن شاخصهای مورد نظر سازمان محیط زیست در خصوص پساب خروجی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری ایلام بیان داشت: هم اکنون عملیات اجرایی آرماتور بندی، قالب بندی، بتن ریزی در تانک های ته نشینی و لاگون هوادهی در حال اجرا است.

وی فرآیند تصفیه فاضلاب در مدول دوم را تصفیه کامل بیولوژیکی به روش لجن فعال A2o  با قابلیت حذف نیتروژن، فسفر عنوان و تصریح کرد: کیفیت پساب حاصل از فرآیند در نظر گرفته شده مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران جهت تخلیه به آب های سطحی می باشد.

مهندس مظاهری،  مزیت های ارتقا تصفیه خانه نسبت به فرایندهای قبلی اجرای سیستم حذف بو، ارتقاء سیستمهای  بلوئر هوادهی از روتاری به سانتریفیوژ و دانه گیر به روتاری کابینت دار به منظور کاهش قابل توجه صدای تجهیزات، ارتقاء سیستم فرآیند لجن به تغلیظ مکانیکی، افزایش حجم واحد هاضم هوازی عنوان کرد.

وی بیان داشت: در ساخت و اجرای مدول دوم این تصفیه‌خانه از تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان ایلام با بیان  اینکه این پروژه  با اعتباری بالغ بر 420 میلیارد ریال در مدت 33 ماه اجرا می شود یادآور شد:  در صورت حمایت مسئولان استانی و  تامین اعتبار و تخصیص بموقع اعتبارات فاز یک طرح ارتقاء تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام تا خرداد 99 به بهره برداری خواهد رسید. با اجرای این فاز علاوه بر تحت پوشش قرار گرفتن جمعیت فعلی، با بالا رفتن معیارهای زیست محیطی مشکل بو نیز حل خواهد شد.

گروه خبر: