وزارت آب و محیط زیست تشکیل شود

Printer-friendly version
دوشنبه, فروردين 26, 1398
نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی از دولت خواست با تشکیل وزارت آب و محیط زیست موافقت کند.

«علیرضا سلیمی» در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی درباره وقوع سیل در بسیاری از استان‌های کشور اظهار داشت: دولت باید توضیح دهد که چرا با پیشنهاد مجلس برای تشکیل وزارت آب و محیط زیست مخالفت کرد، چرا که این مسئله منشأ بسیاری از مشکلات پیش آمده است و باید دولت با تشکیل این وزارتخانه موافقت می‌کرد.
وی افزود: پرداخت خسارت‌های مردم باید به صورت جدی باشد، با مردم شوخی نکنید چرا که آنان همه مایملک خود را از دست داده‌اند و پرداخت سه میلیون و پنج میلیون تومان مشکلات آنها را حل نمی‌کند.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: در بحث مدیریت بحران، مشکلات جدی داریم و مدیریت در این بخش وارد نیست و باید اقدامات موازی بسیاری صورت می‌گیرد و دولت باید مدیریت‌ها در این بخش را منسجم کند.
وی بیان کرد: از بهمن ماه پیش بینی شده بود که در بسیاری از استان‌های کشور، سیل می آید اما سوال این است که چرا این پیش بینی‌ها جدی گرفته نشد و حتی به خوبی به مردم اطلاع رسانی نشد و این مسئله منشأ خسارت‌های زیادی شد.
سلیمی ادامه داد: امداد رسانی بحث بسیار مهمی است چرا که بسیاری از مردم در مناطق سیل زده در سختی هستند، در جلسه امروز متأسفانه برخی وزرا مدام بیان کردند که باید چنین و چنان شود در حالی که خود آنان مسئول هستند و باید اقدامات لازم را انجام دهند.

**نماینده شیروان: بودجه لازم به وزارت نیرو و راه برای لایروبی رودخانه ها اختصاص یابد
عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان در مجلس هم در خصوص حوادث سیلاب‌های اخیر در کشور گفت: استاندار خراسان شمالی در جریان سیل این منطقه با مدیریت خوب به فرمانداران تفویض اختیار کرد و نمایندگان استان نیز مسئولان استانی را شهر به شهر و روستا به روستا همراهی کردند.
وی افزود: در جریان سیل اخیر 4 نفر در استان ما جان باختند، تخریب راه‌های روستایی، پل، آب‌نما، برخی روستاها، دامداری، مزارع، شبکه توزیع آب، برق و گاز خساراتی بود که به استان ما وارد شد، در مجموع 600 میلیارد تومان خسارت به خراسان شمالی وارد شد.
عزیزی گفت: ما خواستار در اختیار گذاشتن بودجه به وزارت نیرو و راه و شهرسازی برای لایروبی رودخانه‌ها و بازسازی راه‌های روستایی شد.

**نماینده رودبار: خسارت کشاورزان و دامداران در جریان سیل اخیر جبران شود
منوچهر جمالی سوسفی نماینده رودبار درخصوص حوادث سیلاب های اخیر در کشور گفت: در جریان این سیل مردم، هلال احمر، وزارتخانه های مختلف، نیروی نظامی، ارتش و سپاه و نیز وزرایی که در صحنه بودند، به سیل زدگان کمک های شایان توجهی داشتند.
وی افزود: شهرستان رودبار در استان گیلان بیشترین آسیب در سیل را در این استان داشته است، به گونه ای که پل میان گذر تخریب شد و محموله های سنگین وزن دیگر قابل حمل و جابجایی نیست.
وی با اشاره به تخریب دیواره پل فلزی و پل تاریخی لوشان و شکاف بزرگی که بر روی آن ایجاد شده، به تخریب دیگر پل ها به دلیل رانش و لغزش و نیز خراب شدن تاسیسات آب شرب روستایی و شهری اشاره کرد.
وی از استاندار، معاونان و مسئولان استانی و شهری در گیلان که عملکرد خوبی داشتند، تقدیر و تشکر کرد و اظهارداشت: ورودی بیش از حد آب سد سفیدرود که نزدیک به یک هزار مترمکعب بر ثانیه شده، سبب شده تا مخزن سد افزایش پیدا کند و جاده کنارگذر رودخانه نیز تخریب شود.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سیل اخیر در کشور، میزان خسارات وارده و چگونگی امدادرسانی به سیل زدگان در جلسه علنی امروز - یکشنبه - مجلس با حضور وزیران نیرو، جهاد کشاورزی ، راه و شهرسازی، کشور ، رییس سازمان هواشناسی و رییس سازمان امداد و نجات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
(به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا)