واحدهای یک و دو بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان افتتاح شد

Printer-friendly version
دوشنبه, تير 24, 1398
با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو؛

واحدهای بخار یک و دو نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان روز گذشته با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد و با افتتاح این واحدها در بخش بخار 320 مگاوات به ظرفیت این نیروگاه افزوده شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی در حاشیه مراسم بهره‌برداری واحدهای یک و دو بخار نیروگاه شیروان اظهار داشت: ظرفیت این واحدها در مجموع 320 مگاوات است و 90 مگاوات نیز از طریق افزایش توان عملی واحدهای گازی با روش مدیا به ظرفیت این نیروگاه افزوده شده که در مجموع افزایش 410 مگاواتی به ظرفیت این نیروگاه را شاهد هستیم.
طرزطلب خاطر نشان کرد: این نیروگاه دارای 6 واحد گازی و 3 واحد بخاری بوده که با تکمیل واحد سوم بخار این نیروگاه به ظرفیت 160 مگاوات تا پایان سال جاری ظرفیت کل این نیروگاه به 1434 مگاوات خواهد رسید.
مدیر عامل شرکت برق حرارتی هزینه ساخت هریک از واحدهای بخار را بالغ بر 130 میلیون یورو اعلام کرد و افزود: از محل تبدیل هر واحد گازی به سیکل ترکیبی 250 میلیون متر مکعب صرفه جویی سوخت حاصل می شود که سالانه در مجموع 500 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در سوخت گاز طبیعی نیروگاه به‌وجود می آید.
وی اضافه کرد: در بخش بهره برداری از این پروژه 180 نفر به صورت دائم اشتغال دارند و در طرح توسعه واحد واحدهای بخار به طور متوسط 480 نفر مشغول به کار می باشند.
طرزطلب خاطر نشان کرد: این پروژه پاسخ مناسبی به نیاز روزافزون رشد مصرف برق در منطقه خواهد بود و تکمیل واحد باقی مانده علاوه بر کمک به پایداری شبکه سراسری زمینه استفاده حداکثری از توان مهندسی داخل کشور را فراهم می سازد.
وی پیمانکار اصلی این پروژه نیروگاهی را شرکت مپنا عنوان کرد و از شرکت مشانیر به عنوان مشاور اصلی این پروژه نام برد.
گفتنی است این نیروگاه در زمینی به مساحت 120 هکتار در 12 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیروان احداث شده و پیمانکار اصلی آن شرکت مپنا و مشاور آن شرکت مشانیر است.